Automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa – robotyzacja produkcji jest integralną częścią złożonej automatyki przemysłowej i jest procesem wprowadzania komórek zrobotyzowanych, izolowania ich lub łączenia w zrobotyzowane części i linie produkcyjne. Ma niezaprzeczalne zalety w poprawie wydajności produkcji, zwiększeniu liczby produktów wytwarzanych w jednostce czasu, poprawie jakości produktu i obniżeniu kosztów.

Nowoczesne roboty przemysłowe mogą elastycznie i szybko przechodzić z jednej operacji procesowej do drugiej, zmieniając program sterowania. Dzięki temu mogą być wykorzystywane do wytwarzania niewielkich partii produktów niezbędnych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Korzyści z wdrożenia robota produkcyjnego

 • Zwiększ produktywność. Roboty poruszają się i przetwarzają części szybciej i dokładniej. Ponadto firmy wprowadzające robotykę produkcyjną mogą działać 24/7 z taką samą wysoką wydajnością.
 • Popraw wydajność produkcji. Wprowadzenie robotów przemysłowych doprowadziło do zmniejszenia liczby pracowników zatrudnionych przy produkcji oraz obniżenia kosztów wynagrodzeń i ich wartości w ostatecznym koszcie produkcji. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy wykwalifikowani inżynierowie dostrajania i konserwacji zestawów robotów są obecni na najwyższym poziomie podczas wdrażania przemysłowych systemów robotycznych.
 • Poprawiona jakość produktu. Robotyzacja produkcji w oczywisty sposób poprawi jakość produktu. Nowoczesne roboty przemysłowe charakteryzują się dokładnością do 0,05 mm, a ta dokładność pozycjonowania jest zachowana niezależnie od ilości cykli pracy.
 • Bezpieczeństwo personelu. Wprowadzenie przemysłowych systemów robotycznych zwiększa bezpieczeństwo produkcji, ponieważ roboty zastępują ludzi w obszarach niebezpiecznych i niebezpiecznych. Roboty z powodzeniem zastąpiły ludzi w spawalnictwie, malowaniu, odlewaniu, kuciu i frezowaniu. We wszystkich zrobotyzowanych celach roboty przemysłowe mają ogrodzenia, a jeśli ktoś przekroczy ogrodzenie, czujnik zostanie uruchomiony i robot przestanie działać.
 • Zaoszczędzić miejsce. Praktyka pokazała, że ​​wprowadzenie robotów przemysłowych pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności przestrzeni roboczej dzięki niewielkim rozmiarom nowoczesnych robotów oraz możliwości instalowania robotów od góry obszaru obsługi.
 • Minimalna konserwacja. Dzisiejsze roboty przemysłowe są wyposażone w silniki asynchroniczne i wysokiej jakości przekładnie, aby zminimalizować konserwację, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych robotów, które mają tysiące godzin między planowanymi konserwacjami.

Powody, dla których warto inwestować w roboty produkcyjne

W dzisiejszym świecie producenci są zmuszeni do ciągłego podnoszenia swojej konkurencyjności i obniżania kosztów produkcji w obliczu coraz ostrzejszych przepisów dotyczących ochrony środowiska i spadających umiejętności pracowników. Dlatego zorganizowanie stabilnego procesu produkcyjnego jest opłacalnym sposobem na poprawę efektywności ekonomicznej, środowiskowej i ogólnej wydajności produkcji, poprawę jakości produktu i zapewnienie bezpieczeństwa pracy.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na robotykę w produkcji:

 • Obniżyć koszty produkcji.
 • Zapewnij stałą jakość produktu.
 • Popraw jakość pracy pracowników.
 • Zwiększ elastyczność techniczną produkcji.
 • Zmniejsz ilość odpadów produkcyjnych.
 • Przestrzegaj wymogów bezpieczeństwa i popraw jakość ochrony pracy.
 • Zmniejsz rotację i trudności w rekrutacji.
 • Niższe koszty kapitałowe (zasoby przemysłowe, produkcja w toku).

Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku gospodarka przemysłowa musi szybko rosnąć, aby sprostać wymaganiom własnego rynku. Oznacza to, że produkcja jest pod ciągłą presją konkurentów oferujących tańsze produkty, ale także producentów, którzy inwestują duże środki w sektor przemysłowy i zwiększają swoją konkurencyjność.

Warto sprawdzić:

Zdrowy przemysł wytwórczy ma potencjał do generowania wzrostu PKB i zwiększania jego całkowitej wartości dla całej populacji, nie tylko dla tych, którzy pracują w przemyśle wytwórczym. Aby odnieść sukces na światowym rynku, producenci muszą być konkurencyjni w swoich produktach i umacniać swoją pozycję w wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Inwestowanie w zrobotyzowane systemy automatyki przemysłowej przyniosło producentom wiele korzyści i umożliwiło im odniesienie większych sukcesów na globalnym rynku.

Zalety automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa
Automatyka przemysłowa

Systemy automatyki przemysłowej oparte na robotach mają wiele niezaprzeczalnych zalet. Większość branż, zwłaszcza tych tradycyjnych, takich jak inżynieria i przemysł spożywczy, boryka się ze starzeniem się siły roboczej, co utrudnia pozyskiwanie nowych, młodszych pracowników. Rozwiązaniem tego problemu jest coraz większe wykorzystanie robotów, co zmniejsza liczbę osób o tradycyjnych umiejętnościach. Ze względu na spójność przebiegu procesu i jakości produkcji, poziom produkcji produktów można poprawić przy określonej ilości zasobów.

Zautomatyzowana produkcja uwalnia ludzi od rutynowych i powtarzalnych operacji produkcyjnych, pozwalając im poświęcić zasoby pracy na inne zadania, w których ich zdolność do pracy i elastyczność w podejmowaniu decyzji będą bardziej wynagradzane za to samo wynagrodzenie . Elastyczność zrobotyzowanych systemów automatyzacji pozwala na elastyczność zwiększania lub zmniejszania produkcji niektórych towarów w oparciu o zmiany popytu, takie jak zmiany nocne lub praca w weekendy, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Robotyzacja przyspiesza przejście z jednego produktu na drugi, zapewniając stałą jakość, krótsze czasy cyklu oraz szybsze i częstsze dostawy produktów, co zapewnia lepszą obsługę klienta.

angielski francuski niemiecki hiszpański