Cellulit - co to jest i jak go zwalczać?

Cellulit – co to jest i jak go zwalczać? Cellulit, czyli pomarańczowa skórka, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość dotykająca kobiety. Taki stan spowodowany jest nierównomiernym rozkładaniem się komórek tłuszczowych w organizmie. Okazuje się, iż istnieje bardzo wiele sposobów na usuwanie cellulitu. Można to zrobić bez wychodzenia z domu – wystarczy stosować odpowiednią dietę oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać, aby cellulit stał się tylko i wyłącznie przykrym wspomnieniem. 

Cellulit – co to takiego?

Cellulit to rodzaj zaburzenia w budowie skóry (przede wszystkim tkanki podskórnej), który powoduje nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. U zdecydowanej większości pań dotkniętych cellulitem pojawiają się nierówności oraz zgrubienia na biodrach, udach, brzuchu oraz na pośladkach. W zależności od tego, jaka jest fazą cellulitu, niedoskonałości na skórze mogą być widoczne tylko w określonej pozycji lub cały czas bez względu na zajmowaną pozycję. Jeśli cellulit ma zaawansowaną formę, to można go zauważyć nawet przez ubranie. W takich przypadkach wiąże się on również z bardzo dużym bólem. Problem cellulitu dotyka około 80% dorosłych kobiet. Najnowsze dane pokazują jednak, iż jest to także problem młodszych pań (12% spośród nich zmaga się z cellulitem). Cellulit może zaatakować osoby, u których obserwuje się nasilone działanie hormonów. Dotyczy to takich przypadków jak menopauza, ciąża, dojrzewanie płciowe czy też moment podczas cyklu miesiączkowe. Zmiany na skórze wywołują estrogeny, które powodują, iż zwiększona zostaje przepuszczalność naczyń w tkance podskórnej. To w konsekwencji doprowadza do tworzenia się obrzęków, które wywierają ogromny nacisk na komórki tłuszczowe w organizmie. Wówczas są one słabo dotlenione, co prowadzi do zwiększenia ich masy. Po jakimś czasie mogą też pojawiać się stany zapalne, które powodują zwłóknienie tkanki łącznej. Jeśli dana kobieta prowadzi siedzący tryb życia bądź ma nadwagę, to sprawia to, iż cellulit rozprzestrzenia się jeszcze szybciej.

Skąd bierze się cellulit?

Cellulit może wynikać z bardzo wielu różnorodnych przyczyn. Wszelkie nierówności oraz grudki na skórze są bardzo trudne do zlikwidowania, dlatego usuwanie cellulitu należy prowadzić jak najszybciej. Im szybciej zostanie wprowadzona terapia, tym większa jest szansa na to, iż uda nam się zlikwidować cellulit w całości. Wśród najważniejszych przyczyn pojawiania się cellulitu eksperci wymieniają brak aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne, zbyt dużą liczbę estrogenów, siedzący tryb życia, nieodpowiednie nawyki żywieniowe, zbyt duże kolacje, problemy z krążeniem, skłonność do obrzęków, żylaki czy noszenie zbyt obcisłej odzieży.

Zobacz również:

Jak zwalczać cellulit? Najlepsze sposoby na usuwanie cellulitu

Cellulit - co to jest i jak go zwalczać?
Cellulit – co to jest i jak go zwalczać?

Warto wiedzieć, iż usuwanie cellulitu to temat rzeka. Można z powodzeniem usunąć go bez wychodzenia z domu. Dotyczy to jednak tych pań, u których cellulit nie ma jeszcze zbyt późnego stadium. Jeśli cellulit ma już ogromne rozmiary, to w takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest udanie się do chirurga. Przy usuwaniu cellulitu domowymi sposobami najważniejsze jest jednoczesne stosowanie kilku metod. Trzeba pamiętać o tym, aby spożywać jak najwięcej owoców i warzyw, które są bogate w witaminy i sole mineralne. Niezwykle istotny w codziennej diecie powinien być dla nas błonnik pokarmowy. Składnik ten znajdziemy w zbożach, kiełkach nasion oraz w roślinach strączkowych. Bardzo zdrowa dla organizmu jest także soja. Ma ona w sobie spore ilości białka oraz jednocześnie ma mało toksyn. Kolejnym sposobem na usuwanie cellulitu jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków antycellulitowych. W sklepach i drogeriach liczba tego typu produktów jest wręcz ogromna. Możemy zaopatrzyć się w specjalne peelingi, balsamy czy żele pod prysznic zawierające odpowiednio skomponowane substancje aktywne. Przed zastosowaniem jakichkolwiek kosmetyków ze sklepu najlepiej jest wykonać domowy peeling. Jednym z najlepszych domowych peelingów na usuwanie cellulitu jest peeling z fusów po kawie. Wystarczą nam do niego fusy, które zostały w filiżance po kawie. Warto wiedzieć, iż kofeina zawiera szereg dobroczynnych składników, które odpowiadają za rozbijanie szkodliwych lipidów, ale także zapobiegają ich ponownemu odkładaniu się. Kofeina działa również drenująco i detoksykująco. Powoduje, że przyspieszone zostaje mikrokrążenie, a cały proces usuwania cellulitu przebiega o wiele sprawniej. Peeling z kawy na usuwanie cellulitu powinniśmy wykonywać dwa bądź maksymalnie trzy razy w tygodniu. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, należy go wykonywać przez około kilkanaście minut . Trzeba pamiętać o tym, aby dokładnie wmasować fusy w skórę.

Aktywność fizyczna – najlepszy sposób na cellulit

Usuwanie cellulitu bez aktywności fizycznej jest pozbawione sensu. Wykonując codziennie ćwiczenia na cellulit znacząco zwiększamy szansę na to, iż cellulit zniknie z naszego ciała raz na zawsze. Dzięki ćwiczeniom spalony zostanie nadmiar lipidów, a proces redukcji pomarańczowej skórki zostanie znacząco przyspieszony. Na sport powinniśmy poświęcać minimum 40 minut dziennie.

angielski francuski niemiecki hiszpański