Czy warto korzystać z pomocy adwokata?

Czy warto korzystać z pomocy adwokata? Adwokat jest osobą, która ukończyła studia prawnicze oraz jest nam w stanie pomóc w sprawach z zakresu prawa w różnych specjalizacjach. Prawo ma naprawdę wiele gałęzi. Szukając adwokata do danej sprawy warto zatrudnić takiego, który specjalizuje się w danych sprawach. Czy jednak warto skorzystać z pomocy adwokata?

Oceń swoje szanse

Gdy czeka nas sprawa sądowa czy też otrzymaliśmy pismo z sądu, którego treść jest dla nas niezbyt zrozumiała, to najczęściej nie są to miłe przeżycia. Co więcej – można powiedzieć, że pewnie mamy jakieś kłopoty. W takich sytuacjach mamy dwie możliwości. Możemy poradzić sobie z odpowiedzią na pismo czy też stawić się osobiście w sądzie czy też poradzić się fachowca w tej dziedzinie. Pierwszą opcję możemy wybrać w przypadku, gdy rzeczywiście znamy się na prawie i wiemy jak postępować w poszczególnych sprawach. Jednak czytanie artykułów z zakresu prawa na niewiele się zda. Pamiętajmy, że prawo się cały czas zmienia i należy ze wszystkim być na bieżąco.

Gdy prawo nie jest nasza najmocniejszą dziedziną, to adwokat na pewno okaże się pomocny. W niektórych przypadkach można się postarać o adwokata z urzędu, ale z reguły ich zaangażowanie w pracę nie jest zbyt wysokie. W związku z powyższym wiele osób decyduje się na poszukanie adwokata na własną rękę oczywiście za zapłatą. Teraz pytanie – jak znaleźć dobrego adwokata?

Doświadczenie, zadowoleni klienci oraz wygrane sprawy

Nie da się ukryć, że wynajmując adwokata zależy nam na profesjonalizmie. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której sami musimy wyciągać informację od adwokata i sugerować mu odpowiednią drogę postępowania. Do wybranego adwokata musimy mieć także zaufanie. Jednak po kolei. W pierwszej kolejności należy popytać wśród członków rodziny oraz wśród przyjaciół i znajomych czy ktoś nie ma namiarów do polecanego adwokata czy też przynajmniej nie może kogoś polecić. Oczywiście przedstawmy do jakiej sprawy poszukujemy prawnika. Adwokat, który specjalizuje się w sprawach karnych raczej nie będzie pomocny w procesowaniu się z pracodawcą i odwrotnie.

Jeśli nikt z naszych bliskich nie może nam pomóc, to musimy poradzić sobie samodzielnie. Dobrego adwokata znajdziemy oczywiście w sieci. Jednak nie dokonamy tego w kilka minut. Musimy zrobić profesjonalny oraz dokładny research. Prześledźmy wszelkie kancelarie adwokackie z naszej okolicy. Po zapoznaniu się ze stronami internetowymi różnych kancelarii, zapoznajmy się z opiniami o nich. Później wybierzmy dobrego specjalistę. Najczęściej kancelarie prawnicze działają w ten sposób, że zatrudniają adwokatów specjalizujących się w różnych gałęziach prawa. Są adwokaci specjalizujący się w prawie pracy, ale są również adwokaci specjalizujący się w sprawach rozwodowych.

Konkretnego adwokata należy sprawdzić pod względem jego dotychczasowego doświadczenia, zadowolonych klientów oraz wygranych spraw. Takowe informacje znajdziemy bez problemu w sieci. Nie musimy nigdzie wychodzić. Dokładną analizę przeprowadzimy siedząc sobie wygodnie w fotelu oraz przeglądając poszczególne strony internetowe.

Zobacz również:

Szczera rozmowa

Czy warto korzystać z pomocy adwokata?
Czy warto korzystać z pomocy adwokata?

Gdy już wybierzemy dla siebie adwokata, to czeka nas z pewnością spotkanie z nim. Jak powinniśmy się zachować na takim spotkaniu? O czym powinniśmy pamiętać? Na spotkanie na pewno powinniśmy wziąć komplet dokumentów dotyczących danej sprawy. Chyba ważniejsze jest to, aby być szczerym ze swoim adwokatem. Dla własnego dobra nie powinniśmy przed adwokatem niczego zatajać. Pamiętajmy, że postępuj inaczej jedynie będziemy szkodzić sobie, ponieważ to nam najbardziej zależy na tym, aby sprawę wygrać, prawda? Jak najbardziej tak.

Szczerość popłaca. Lepiej powiedzieć najgorszą prawdę, aniżeli coś ukrywać i miałoby to później wyjść na jaw, na przykład w sądzie. Powinniśmy być także przekonani o tym, że dobry adwokat zawsze znajdzie wyjście z sytuacji. Zatem od pierwszego spotkania bądźmy szczerzy ze swoim adwokatem. Co więcej pamiętajmy również o tym, aby zaufać adwokatowi. Na pewno ma już w głowię linię obrony czy też plan na to, aby wygrać sprawę. Nie narzucajmy mu swojego zdania. To on jest ekspertem. My nie znając się na prawie nie znamy tak naprawdę swoim możliwości. Adwokat wręcz przeciwnie.

Z adwokatem powinniśmy być w ciągłym kontakcie. Czekając na rozprawę informujemy swojego adwokata o wszystkich istotnych wydarzeniach. Czasem nawet mała błahostka może mieć olbrzymie znaczenie. W związku z tym pamiętajmy o powiadamianiu adwokata na bieżąco. W innym wypadku możemy przyczyniać się (całkiem nieświadomie) do oddalania się od zwycięstwa. Nie jest to dla nas pozytywne. Szkodzimy sobie i jednocześnie utrudniamy pracę swojemu adwokatowi.

Najczęściej jednak tego rodzaju zasady współpracy adwokat nam dokładnie przekaże. Nie stresujmy się i zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby wybrnąć ze swoich kłopotów. Z adwokatem będzie o wiele łatwiej. Pomimo poniesionych kosztów nie będziemy żałować swojego wyboru. Lepiej trochę zapłacić, aniżeli rozczarować się wyrokiem.

angielski francuski niemiecki hiszpański