Domy drewniane jaki koszt

Domy drewniane jaki koszt – coraz więcej Polaków zastanawia się nad tym, czy jeżeli buduje dom, to nie powinno się zrezygnować z klasycznej konstrukcji murowanej i zastąpić ją, konstrukcją szkieletową lub domem drewnianym na przykład domem z drewna klejonego. Oczywiście musimy tutaj zwrócić uwagę na to, że są takie sytuacje, kiedy to jakaś dana technologia budowlana jest najlepszą, niezależnie od kosztów, ale ogólnie rzecz biorąc, możemy na sporej części gruntów budować domy, w takiej technologii, w jakiej sobie dom wymarzymy.

Prawdą jednak jest, że technologia murowana jest technologią najdroższą i coraz częściej rezygnuje się z niej, na korzyść innych rozwiązań. Przede wszystkim chodzi tutaj o domy drewniane szkieletowe oraz domy drewniane z drewna klejonego. Budowa domów drewnianych czy to szkieletowych, czy w technologii HBE, ma wiele plusów. Spójrzmy na to, jakie mogą być korzyści finansowe z tego, że zrezygnujemy z budowy domu murowanego.

Koszt działki budowlanej

Kiedy chcemy wybudować dom, to przede wszystkim powinniśmy mieć zakupioną działkę budowlaną. Tutaj już jest pierwszy moment, kiedy możemy dość znacząco skorzystać na tym, że budujemy dom szkieletowy lub dom drewniany. Trzeba tutaj zaznaczyć jasno, że budowa domów z drewna oraz domów szkieletowych, cechuje się tym, że konstrukcje drewniane mają zdecydowanie mniejszy ciężar konstrukcyjny, co powoduje, że grunty, na których stawiamy takie domy, nie muszą spełniać tych samych restrykcyjnych wymagań, co budynki murowane. Oprócz samych kwestii związanych z geologią i nośnością dochodzi tutaj kwestia tego, że w przypadku domu drewnianego lub domu szkieletowego, jeżeli nie chcemy budować podpiwniczenia, to fundament najczęściej nie jest wymagany. Wystarczy wybudować zwykłą płytę fundamentową, która jest przede wszystkim dużo szybsza w budowie i generuje dużo mniejsze koszty. Działka może być również działką o obniżonej nośności podłoża, co sprawia, że jest sporo tańsza.

Szybkość budowy

Domy drewniane jaki koszt
Domy drewniane jaki koszt

Drugą sprawą, na której bardzo mocno oszczędzamy, jest na pewno czas budowy, jaki musimy poświęcić na wybudowanie domu. Dom murowany powstaje bardzo powoli, przede wszystkim dlatego, że poszczególne elementy czy etapy budowy, muszą się sezonować, czyli zaprawa wapienna murarska musi być całkowicie zastygnięta. To wszystko trwa naprawdę sporo czasu. Przeszkodą jest również pogoda, ponieważ jeżeli na przykład pada deszcz albo jest zbyt zimno, to wielu prac przeprowadzić po prostu nie będziemy mogli. Jeżeli chodzi natomiast o domy szkieletowe drewniane oraz domy HBE, to okazuje się, że budowa taka trwa zdecydowanie krócej i jest to naprawdę bardzo duża różnica. Dom szkieletowy lub dom drewniany w stanie zamkniętym pod klucz, ze stolarką okienną, z drzwiami oraz instalacją, może powstać tak naprawdę w przeciągu nawet kilku tygodni. Wszystko to jest spowodowane, chociażby faktem takim, że domy szkieletowe i domy drewniane, możemy budować z materiałów prefabrykowanych. Jeżeli ktoś nie wie, o co chodzi, to warto tutaj bardzo krótko to opisać. Jeżeli budujemy dom murowany, to przywozimy na teren budowy materiały budowlane, czyli na przykład pustaki i cegły, beton komórkowy lub innego rodzaju ceramiczne materiały budowlane. Na miejscu budowy musimy z tych materiałów budowlanych wybudować dom. W przypadku domów szkieletowych lub domów drewnianych, materiały zwożone są do fabryki, gdzie są już wstępnie składane na przykład gotowe ściany, a następnie w takiej formie zawożone na miejsce budowy, gdzie tak naprawdę są składane w dom. Dzięki temu postawienie samej konstrukcji może zająć maksymalnie tydzień. Jest to konstrukcja, która jest już zadaszona, czasem można przywieźć gotowe ściany nawet z montowaną już stolarką okienną czy izolacją termiczną, co naprawdę bardzo przyspiesza budowę.

Opinie na temat domów szkieletowych oraz domów drewnianych zbudowanych z wykorzystaniem drewna HBE

Bardzo często można usłyszeć opinie, że domów drewnianych lub domów szkieletowych nie warto budować, ponieważ ich jakość oraz trwałość jest zdecydowanie gorsza, niż domów murowanych. Nawet jeżeli oszczędzimy pieniądze na budowie takiego domu, to w dłuższej perspektywie będziemy stratni. Jest to oczywiście opinia. Nie dość, że dość ogólna, to do tego taka, która jest po prostu kłamliwa. Zarówno domy szkieletowe, jak i domy drewniane, mogą być bardzo porównywalnej jakości, do domów murowanych, a mówimy tutaj tak naprawdę tylko i wyłącznie o trwałości takich domów. Trzeba najpierw stwierdzić, co rozumiemy pod pojęciem tego, że dom jest na przykład lepszej jakości. Na jakość składa się mnóstwo czynników. Zaliczyć możemy do nich na przykład kwestię pojemności cieplnej, ogólnych kosztów, możliwość posadowienia na dowolnym gruncie, oddychalność ścian, czy na przykład koszty, jakie są związane z koniecznym co jakiś czas remontem na przykład izolacji, jaka oddziela ściany od fundamentów, lub płyty fundamentowej. Osoby, które zachwalają domy murowane, bezpiecznie omijają te tematy, ponieważ działają one na korzyść domów z drewna HBE oraz domów szkieletowych.

angielski francuski niemiecki hiszpański