Ile trwa zrobienie kursu na wózki widłowe?

Ile trwa zrobienie kursu na wózki widłowe?

Wózki widłowe to dość popularne pojazdy, które mają ogromne znaczenie w przedsiębiorstwach. Pracodawcy regularnie szukają nowych pracowników, którzy posiadają niezbędne certyfikaty i uprawnienia- na ich podstawie możliwe jest określenie doświadczenia i umiejętności. Jakie rodzaje wózków widłowych możemy wyróżnić? Jakie warunki trzeba spełniać, aby brać udział w kursie? Ile może trwać kurs na wózki widłowe? Jaka jest cena kursu na wózki widłowe? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie rodzaje wózków widłowych możemy wyróżnić?

Wózki widłowe, znane powszechnie jako widlaki, to w praktyce nazwa wózków jezdniowych podnośnikowych. Są to specjalistyczne pojazdy mechaniczne, które posiadają napęd silnikowy. Doskonale sprawdzą się do transportu bliskiego, bowiem wykorzystuje się je zarówno do przewożenia, jak i stertowania ładunków, których ciężar wynosi niekiedy nawet kilkadziesiąt ton. Niezbędnym elementem pomocniczym w zdecydowanej większości przypadków są palety. Wózki widłowe można jednak podzielić na kilka rodzajów, w zależności od napędu. Najpowszechniejsze są wózki widłowe gazowe, które napędzane są gazem. W sposób szczególny zalecane są do otwartych przestrzeni. Istnieją również wózki widłowe elektryczne, które zasilane są za pośrednictwem akumulatora. Ich cechą charakterystyczną jest cicha praca, a także wydajne baterie, które są w stanie pracować nawet przez 8 godzin, co z pewnością jest bardzo satysfakcjonujące. Możliwe jest podzielenie wózków widłowych ze względu na funkcje. Wówczas wyróżnić możemy następujące rodzaje: widłowe boczne, terenowe, ze zmiennym wysięgiem, z wysuwanym masztem, podnośnikowe sterowane z poziomu lub podestu roboczego, a także te, które obsługiwane są przez osoby podnoszone razem z ładunkiem.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby brać udział w kursie?

Jesteś zainteresowany wzięciem udziału w kursie na wózki widłowe? Okazuje się, że warunki do odbycia tego specjalistycznego kursu nie są zbyt skomplikowane. Właściciele dużych firm i przedsiębiorstw bardzo często szukają wykwalifikowanych pracowników, którzy mogą pochwalić się uprawnieniami. Jeśli chcielibyśmy zdobyć uprawnienia na wózek, musimy mieć przede wszystkim ukończone minimum 18 lat. Ważna jest także kwestia ukończenia szkoły podstawowej, a także otrzymanie zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi, że naszemu zdrowiu nic nie zagraża. Warto zwrócić uwagę na ewentualne przeciwwskazania do wzięcia udziału w kursie na wózki widłowe. Są to m.in. choroby psychiczne, cukrzyca, wady wzroku, padaczka.

Ile może trwać kurs na wózki widłowe?

Dla wielu zainteresowanych osób zastanawiająca jest kwestia tego, jak długo trwa kurs na wózki widłowe. Otóż z reguły czas trwania całego szkolenia oscyluje w granicach 2 dni. W praktyce dużo jednak zależy od tego, na jaki rodzaj uprawnień się zdecydujemy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że może to wyglądać nieco inaczej w zależności od ośrodka. W każdym przypadku programy kursów na wózki widłowe możemy podzielić na dwie części, czyli teoretyczną i praktyczną. Podczas zajęć poruszanych jest wiele istotnych kwestii, które mają znaczenie podczas pracy w przedsiębiorstwie. Co godne uwagi- uczymy się tylko niezbędnej i przydatnej wiedzy. Przykładowo specjaliści nauczą nas, jakie typy wózków jezdniowych podnośnikowych możemy wyróżnić, a także jaka jest ich podstawowa budowa. Nauczymy się obsługiwać wózki jezdniowe podnośnikowe. Posiądziemy wiedzę na temat obowiązków operatora przed, w trakcie i po pracy z wózkami jezdniowymi podnośnikowymi. Co ciekawe, zostaniemy zaznajomieni z rodzajem i charakterystyką ładunków, dzięki czemu będziemy zdawać sobie sprawę z tego, z czym możemy mieć do czynienia w pracy. Oczywiście w takim kursie nie może zabraknąć informacji z zakresu przepisów BHP, a także informacji z zakresu technicznego dozoru.

Jaka jest cena kursu na wózki widłowe?

Skoro wiemy już właściwie wszystko na temat kursu na wózki widłowe, warto jeszcze zaznajomić się z ceną takiego rozwiązania. Niestety dość trudno wskazać jednoznaczną kwotę, bowiem dużo w tym przypadku zależy od ośrodka, w którym dany kurs ma miejsce. Najczęściej końcowy koszt oscyluje jednak w granicach 250 zł. Co ważne, jest to jedna z niższych cen na rynku. W każdym przypadku kurs składa się zarówno z części teoretycznej, jak i tej praktycznej. Jeśli zdecydujemy się na kurs na wózki jezdniowe podnośnikowe specjalizowane, wówczas musimy liczyć się z nieco wyższą kwotą, która może wynosić około 400 zł. Warto jednak wspomnieć o tym, że niejednokrotnie oferowane są interesujące promocje dla grup, które mają więcej niż 3 osoby. Wiele ośrodków oferuje przejście badań psychotechnicznych, jednak wiąże się to z dodatkową opłatą około 50 zł. Możliwe jest odebranie duplikatu zaświadczenia związanego z ukończeniem kursu w języku obcym, jednak to również wymaga opłacenia. W każdym przypadku koszt jest jednak stosunkowo niski, biorąc pod uwagę szereg zalet tego rozwiązania.