Jak zaplanować wakacje nad morzem?

Jak zaplanować wakacje nad morzem? Nie da się ukryć, że wakacje to bardzo przyjemny czas, a my planujemy opalać się, pływać w morzu, odpoczywać i zwiedzać niesamowite miejsca i krajobrazy. Wyjazd na wakacje to jednak nie lada wyzwanie. Gdzie powinieneś zacząć?

Wybór miasta

Oczywiście na początku musieliśmy wybrać datę wyjazdu. Jeśli są wakacje z dziećmi w wieku szkolnym, powinniśmy wybrać lipiec lub sierpień. Planując konkretny termin warto sprawdzić prognozę pogody. Niestety w Polsce przez całe lato nie ma słonecznej pogody. Z drugiej strony trudno jest wybierać daty na podstawie długoterminowych prognoz pogody. Te prognozy nie są wiarygodne. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaka będzie pogoda za miesiąc, a nawet za dwa tygodnie. Jeśli wybrałeś już konkretną datę, czas wybrać miasto. Wiedzieliśmy już, że to miały być wakacje nad morzem.

Szukamy więc fascynującego miejsca na północy naszego kraju. Możesz stawiać zakłady w dużych miastach, takich jak Gdańsk, Sopot, Gdynia czy Ustka. Jeśli wolisz nieco mniejsze miasteczko, możesz wybrać Łebę lub Jastrzębią Górę. Z kolei zwolennicy najmniejszej miejscowości mogą wybrać Rowy lub Łukęcin. Oczywiście są to tylko sugestie. Wyborów jest znacznie więcej. Nikomu nie można niczego narzucać, bo jedni z nas wolą wypoczywać w dużych miastach, a inni w cichych i spokojnych małych miejscowościach. W danym miejscu sprawdźmy dostępność restauracji, sklepów, lokalnych atrakcji i oczywiście morza. Im bliżej plaży tym lepiej.

Wybieraj spośród hoteli, domków letniskowych, kempingów lub kwater prywatnych

Jedziemy nad morze na tydzień lub dwa. Więc musimy się gdzieś zatrzymać. Wybór noclegów jest naprawdę ogromny. Do wyboru mamy obszerną bazę hoteli, domów wakacyjnych, kempingów czy kwater prywatnych. Każde z tych miejsc ma swoje uroki na wakacje nad morzem. W tym przypadku również wiele zależy od naszego gustu. W większości przypadków nasz budżet ma tu znaczenie. Im większy budżet, tym bardziej jesteśmy szaleni. Możemy zrelaksować się w pięciogwiazdkowym hotelu lub odpocząć na polu namiotowym.

Najdroższe są oczywiście hotele. Najtańsze kempingi, znajdziemy kwatery prywatne w przystępnych cenach. Możemy zarezerwować zakwaterowanie z pełnym lub częściowym wyżywieniem. W większości obiektów mamy kuchnię, w której możemy samodzielnie przygotowywać posiłki lub jadać w restauracjach i barach szybkiej obsługi.

Przyjazd na wakacje

Jak zaplanować wakacje nad morzem?
Jak zaplanować wakacje nad morzem?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wakacje nad morzem, koniecznie musimy spróbować się tam dostać. Najdalej są mieszkańcy Zakopanego. Jednak połączenia komunikacyjne możemy znaleźć w każdą stronę Polski. Najpopularniejszym środkiem transportu jest oczywiście pociąg. Sieć kontaktów jest bardzo rozwinięta.

Pamiętajmy też, że podróż pociągiem wydaje się być najwygodniejsza. Autokar zawiezie nas również nad morze na wakacje. Jest też dużo autobusów. Jednak mimo zaawansowanej komunikacji wiele osób decyduje się na podróż samochodem. Podróżując samochodem mamy oczywiście największe poczucie komfortu. Nie jesteśmy od nikogo zależni. W każdej chwili możemy wyjść z domu i w każdej chwili odpocząć w drodze.

Szczególnie docenilibyśmy wyjazd samochodem z dziećmi na wakacje nad morzem. Można często zatrzymywać się, aby siusiu i napić się wody. Osobom dysponującym nieco większym budżetem można polecić podróż samolotem, np. do Gdańska. Oczywiście jest to rozwiązanie najkorzystniejsze pod względem czasu. Musimy jednak liczyć się z tym, że najdroższy będzie bilet. Niestety nie mamy na to wpływu.

Czy wakacje nad morzem muszą kosztować fortunę?

Od dawna mówi się, że wakacje nad morzem są drogie. prawidłowy. Ale czy wakacje na plaży muszą kosztować fortunę? Możemy naprawdę dużo zaoszczędzić, jeśli poświęcimy wystarczająco dużo czasu na ich zaplanowanie. W większości przypadków wakacje wydają się przyjemniejsze finansowo, gdy planujemy je z kilkumiesięcznym, a nawet półrocznym wyprzedzeniem.

Oczywiście wszystko zależy od tego, jak aktywnie chcemy spędzić wakacje. Jeśli planujemy wziąć udział w popularnych ostatnio kursach nurkowania lub surfingu wodnego, musimy liczyć się z tym, że koszt jest nieco wyższy. W tym przypadku do wakesurfingu musieliśmy użyć wypożyczonych desek surfingowych. Ani nurkowanie, ani watersurfing nie należą do najłatwiejszych sportów, ale wakacje to świetna okazja, by nauczyć się zabawy w wodzie. Szczególnie polecane są kursy nurkowania dla dzieci.

Jak mówi przysłowie – nic nie jest trudne dla troskliwej osoby. Oczywiście wakacje nad morzem w Polsce są tańsze niż na Sycylii. Już dziś możesz zaplanować kolejne wakacje. Dopracuj wszystko do ostatniego guzika, a unikniesz niepotrzebnego napięcia i stresu. Podczas wakacji powinieneś mniej się stresować, a nie więcej.