Parkowanie samochodów pod chmurką nie do końca się sprawdza. Samochód wiecznie jest brudny, a zimą czeka nas skrobanie szyb. Parkując na ulicy w niestrzeżonym miejscu nasz samochód jest także narażony na uszkodzenia, zarysowania czy też na włamania. Warto zatem zainwestować we własny garaż.

Rodzaje bram garażowych

Co jak co, ale naprawdę własny garaż jest sporą wygodą. Możemy jednak śmiało usprawnić sobie swój garaż. W jaki sposób? Poza na przykład zrobieniem kanału, który będzie nam pomagał podczas naprawy samochodu możemy zainwestować w wygodną i dobrą bramę garażową. W wyborze bramy garażowej na pewno nie jest najważniejszy jedynie jej wygląd. Można wręcz stwierdzić, że jest to kwestia drugorzędna. Powinniśmy przede wszystkim skupić się nad tym w jaki sposób bramy garażowe się otwierają i zamykają. Przyjrzyjmy się rodzajom bram garażowych.

Zacznijmy sobie od bramy, która jest najbardziej popularna. Mowa tutaj o bramach uchylnych. Decydując się na ten rodzaj otwarcia bramy jesteśmy zmuszeni do posiadania miejsca przed garażem. Chodzi o to, że część bramy jest wysuwana na zewnątrz. Ekspercie od bram nie polecają tego rodzaju bram w momencie gdy dysponujemy niewielkim samochodem. Raczej bramy te powinny być wybierane dla mniejszych pojazdów.

Drugim rodzajem bram są bramy rolowane. Możemy spotkać się także z nazwą bram żaluzjowych. Sam mechanizm bram rolowanych najprościej jest wytłumaczyć porównując je do rolet okiennych. Ten rodzaj bram zajmuje na pewno najmniej miejsca spośród wszystkich innych. Są one w eksploatacji niezmiernie wygodne. Są to jednak na tyle specyficzne bramy garażowe, że nie u wszystkich producentów się znajdują one w ofercie. Tenże rodzaj bram powinniśmy kupować jedynie z elektrycznym napędem.

Trzecim rodzajem bram garażowych są bramy segmentowe. Wśród nich możemy wybrać bramy segmentowe zarówno boczne, jak i także górne. Podczas otwierania kompletnie nam nie zajmują przestrzeni przed samym garażem, więc są rozwiązaniem dobrym tam, gdzie podjazd należy jednak do krótkich. Segmentowe bramy również się sprawdzają wśród garaży, które wychodzą w sposób bezpośredni na ulicę. Bramy te należą także do bram niezwykle szczelnych. Na pewno są szczelniejsze od uchylnych bram. Warto je dlatego montować w ogrzewanych garażach.

Ostatnim typem bram są bramy garażowe rozwierane. Są to bramy, które są otwierane bezpośrednio na boki. To jest z kolei typ najstarszy, który w samej ofercie producent coraz rzadziej się pojawia. Jednak jeśli uprzemy się na ten rodzaj bram, to możemy taką bramę zamówić sobie chociażby w rzemieślniczym warsztacie. W przypadku tej bramy również potrzebujemy masę miejsca. W przypadku tej bramy jako u jedynej nie da się zamontować napędu elektrycznego.

Zobacz również:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej?

Wiemy już jakie mamy dostępne na rynku rodzaje bram. Teraz skupmy się na tym na co konkretnie zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej bramy garażowej. Na pewno na pierwszym miejscu powinniśmy postawić sterowanie. Tak naprawdę to standardem obecnie jest automatyka do bram. Ceny napędów znacznie spadają. Korzystanie z nich poprawia sam komfort użytkowania bramy. Aby móc otworzyć, a następnie zamknąć bramę, nie musimy wychodzić z samochodu. Po prostu używamy pilota. Nie straszny nam będzie deszcz czy też opady śniegu.

Automatyczne bramy trudniej jest także podważyć co jest znacznie ważne w przypadku próby otwarcia bramy przez złodzieja. Konkretny rodzaj automatyki powinien być już wybrany indywidualnie przez fachowca. Jest to skomplikowany system. Musimy znać optymalną moc, zapotrzebowanie na energię czy też poznać szybkości zarówno zamykania, jak i także otwierania. Co jak co, ale jest to już znacznie bardziej skomplikowane.

Estetyka także jest dla nas ważna. Jednak na tym etapie musimy zaznaczyć, że jest to już jedynie kwestia gustu. Musimy także zwrócić uwagę na to, aby się ona świetnie prezentowała z innymi elementami elewacji. Czarny, szary, brązowy i biały to najpopularniejsze kolory bram. W przypadku domku jednorodzinnego kolor bramy powinien być stricte dobrany pod stolarkę okienną oraz drzwiową.

Niezmiernie ważna jest także termoizolacyjność. Szczególnie istotny jest to parametr dla osób, które posiadają garaże ogrzewane. Sama ciepłochronność bram przede wszystkim jest zależna od zastosowania szczelność i ocieplenia. Prawidłowy montaż także ma spory wpływ jej termoizolacyjność.

Prawidłowy montaż

Bardzo ważny jest także prawidłowy montaż bramy garażowej. Na pewno nie zrobimy tego samodzielnie. Musimy wynająć odpowiednią firmę. Najczęściej kupujemy bramę z montażem. Pamiętajmy, aby postawić na dobrej jakości bramę i jednocześnie sprawdzoną firmę. Takie połączenie na pewno zagwarantuje nam prawidłowy i bezproblemowy montaż. Musimy dokładnie sprawdzić daną firmę przed podpisaniem umowy. Dzięki temu nie zostaniemy oszukani. Opinie, które są zamieszczane w sieci na pewno nam w tym pomogą. Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Im więcej pozytywnych opinii – tym lepiej.