Poradnik na temat ubezpieczenia OCP przewoźnika

Poradnik na temat ubezpieczenia OCP przewoźnika: ubezpieczenie OCP przewoźnika oznacza polisę przeznaczoną dla przewoźników, którzy chcieliby uzyskać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Oferty tego rodzaju ubezpieczeń ma w swojej ofercie zdecydowana większość działających w Polsce firm ubezpieczeniowych. Są one dedykowane wszystkim przewoźnikom, którzy zajmują się profesjonalnym świadczeniem usług drogowego transportu towarów w ruchu krajowym oraz w ruchu międzynarodowym. Zapraszamy do lektury poradnika na temat ubezpieczenia OCP przewoźnika. 

Ubezpieczenie OCP przewoźnika

Zakup polisy OCP przewoźnika to dzisiaj prawdziwy standard na polskim rynku usług transportowych. Każda firma, która chce zdobyć zaufanie wśród jak najszerszego grona klientów, kupuje właśnie OCP przewoźnika. Gdy firma zajmuje się przewozem towarów na cele zarobkowe, zakup ubezpieczenia OCP daje jej gwarancję, że w razie jakiegokolwiek wypadku skutkującego zniszczeniem bądź utratą przewożonych towarów, otrzyma od firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie. Aby otrzymać ubezpieczenie OCP przewoźnika https://www.ot1.pl/ocp-przewoznika-czym-jest-i-czy-warto-wykupic/, konieczne jest w pierwszej kolejności podpisanie stosownej umowy. Muszą w niej zostać zawarte dane kontaktowe obu stron, zakres ochrony, czas obowiązywania ubezpieczenia a także cena za przekazaną polisę.

W większości przypadków ubezpieczenie OCP przewoźnika jest podpisywane na okres dwunastu miesięcy, jednak jeżeli klient będzie miał inną potrzebę, towarzystwo ubezpieczeniowe z pewnością postara się na nią odpowiedzieć. Jeżeli chodzi o cenę polisy OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/, to przedział cenowy jest mocno zróżnicowany. Bardzo duży wpływ na cenę takiej polisy ma wybrany zakres oferowanej ochrony. W związku z tym, iż OCP przewoźnika nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, to każde towarzystwo ubezpieczeniowe może samodzielnie ustalać zakres oferowanej w ramach polisy ochrony.

Mimo tego, iż posiadanie OCP przewoźnika nie jest obowiązkowe, to i tak posiada je przytłaczająca większość polskich firm transportowych. Zależy im na tym, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania swoich klientów, dlatego oferują usługi na możliwie najwyższym poziomie i dbają o zapewnienie im jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, czego wyrazem jest posiadanie ubezpieczenia OCP przewoźnika. 

Zobacz również:

Co to jest OCP? 

Wykupienie OCP, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla przewoźników, daje firmie transportowej gwarancję, że będzie wolna od odpowiedzialności za rozmaite wydarzenia skutkujące zniszczeniem przewożonych towarów. W przypadku uszkodzenia lub utracenia przewożonych materiałów, towarzystwo ubezpieczeniowe bierze na siebie odpowiedzialność finansową, a zlecający otrzyma odszkodowanie w odpowiedniej kwocie. Skorzystanie z OCP jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, ponieważ w ten sposób może zabezpieczyć swój biznes na wszelkie negatywne okoliczności. O odpowiedzialności przewoźnika jest mowa w Ustawie Prawo przewozowe a także w konwencji CMR.

Poradnik na temat ubezpieczenia OCP przewoźnika
Poradnik na temat ubezpieczenia OCP przewoźnika

Jeżeli dana firma transportowa nie posiada OCP, wówczas będzie ponosiła szereg negatywnych konsekwencji wynikających z różnych zdarzeń. Przedsiębiorca nie posiadający polisy OCP, musi dbać na przykład o to, aby bardzo dokładnie zabezpieczać cały ładunek w trakcie wszystkich postojów. Dodatkowo, kierowca odpowiadający za przewóz ładunków powinien wybierać takie miejsca na postój, które będą w pełni bezpieczne. Absolutne minimum to prawidłowe oświetlenie, a najlepiej, gdy na miejscu postoju znajdują się kamery. Obowiązkiem kierowcy jest także pełnienie stałego nadzoru nad pojazdem, w którym przewożone będą towary w trakcie postoju. Na kierowy ciążą także inne obowiązki – musi on właściwie przygotować wszystkie materiały do rozładunku, wydać ładunek uprawnionym do tego osobom, zaś na drodze musi poruszać się zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Niezwykle istotne jest także to, aby kierowcy przestrzegali swojego czasu pracy. Okazuje się, że przemęczenie kierowców to jeden z najważniejszych powodów wypadków na drodze. 

Jak wybrać dobre ubezpieczenie OCP? 

Znalezienie dobrego ubezpieczenia OCP wbrew pozorom nie jest takie proste. Najlepsze ubezpieczenie OCP zagwarantuje pełne bezpieczeństwo zarówno firmie przewozowej jak i klientowi. Cechą charakterystyczną dobrej polisy jest ochrona transportowanego towaru – wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której uzgodnienia pomiędzy ubezpieczycielem a klientem umowy są odmienne. W umowie ubezpieczenia OCP powinny być bardzo dokładnie określone wszystkie warunki korzystania z ubezpieczenia OCP. Jeśli zależy nam na tym, aby nigdy nie doszło do odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela, należy bardzo wnikliwie określić specyfikę działalności firmy przewozowej oraz uszczegółowić, jaką odpowiedzialność będzie ponosiło towarzystwo ubezpieczeniowe, gdy dojdzie do nieprawidłowej realizacji usługi transportowej. Gdy zdecydujemy się na pełen pakiet ubezpieczenia OCP, zyskamy całkowitą ochronę wszystkich naszych towarów. W zależności od tego, na jaki zakres ochrony się zdecydujemy, cena będzie odpowiednio wyższa lub niższa.