Łysienie jest problemem w pewnym wieku dotykającym przeważającą większość mężczyzn, a wynikającym przede wszystkim z nadmiaru testosteronu, bezpośrednio odpowiedzialnego za zniszczenie mieszków włosowych na skórze głowy. Często do jego przyczyn zalicza się również inne rzeczy, jak chociażby życie w stresie, zła dieta, nieodpowiednie dbanie właśnie o skórę głowy. Choć łysienie samo w sobie do niedawna było traktowane jako przypadłość, z którą każdy musiał się pogodzić, dziś – za sprawą ewolucji medycyny estetycznej – wcale tak nie jest. Wszystko ze względu na popularyzację zabiegu, jakim jest przeszczep włosów – jest on współcześnie na tyle skuteczny, że wręcz trzeba z niego skorzystać. Ale jakie są techniki jego wykonywania? Na którą powinniśmy się zdecydować?

Techniki przeszczepu włosów – plusy i minusy każdej z nich

Podstawowym i najchętniej wybieranym sposobem na przeszczep włosów jest korzystanie z metody FUE https://holisticclinic.pl/oferta/przeszczep-wlosow-metoda-fue/ //holisticclinic.pl/oferta/przeszczep-wlosow-metoda-fue/”. Polega ona na ekstrakcji pojedynczych mieszków włosowych ze skóry głowy (najczęściej z potylicy, gdyż to tamtejsze włosy cechują się największą wytrzymałością), a następnie transportowanie ich (również pojedynczo) w miejsce docelowe. Głównym plusem zabiegów wykonywanych tą techniką jest niesamowita skuteczność – w procesie nieuszkadzane jest większość mieszków, a wszystkie przyjmują się dzięki temu w miejscu docelowym. Bardzo fajne jest też to, że w wyniku zastosowania tej techniki nie powstają żadne blizny. Główną wadę FUE jest to, że przebiega bardzo długo – zazwyczaj kilkukrotnie dłużej, niż chociażby w opisanej poniżej metodzie strip. W związku z tym stosuje się go niemal wyłącznie do pozbywania się stosunkowo niedużych ubytków.

SAFER to metoda stanowiąca ewolucję wyżej wspomnianego FUE. Zabiegi wykonywane za jej pośrednictwem rozgrywają się identycznie, jak właśnie w nim – z tym, że przebiegają przy użyciu specjalistycznego oprzyrządowania, w tym tego ciśnieniowego, służącego do pobierania, oraz pneumatycznego – do transportu. Za sprawą tego możliwe jest szybsze i bardziej efektywne pobieranie pojedynczych mieszków włosowych. Przy zachowaniu tej samej niemal stuprocentowej skuteczności metoda ta pozwala przyspieszyć cały proces. Wciąż jednak jest on ciężki do przeprowadzenia u osób ze zbyt rozległym typem łysienia.

Choć metoda ta powoli odchodzi do lamusa, jeszcze kilka lat temu królowała w gałęzi medycyny estetycznej, jaką jest przeszczep włosów. Mowa tutaj o technice zwanej stripem, która polega na wycinaniu niewielkiego pasa skóry owłosionej (właśnie z wspomnianej wcześniej potylicy), a następnie podziel go na implanty z mieszkami włosowymi (już poza skórą pacjenta). Uzyskiwany efekt jest tak samo dobry, jak w przypadku FUE – z tym, że pozostawia po sobie bliznę. Choć jest ona niewielka, dla niektórych może się okazać przeszkadzająca. Strip jest znacznie szybsze, niż FUE – wycięcie pasa owłosionej skóry głowy trwa zaledwie chwilę, a transplantacja również nie jest czymś bardzo czasochłonnym. Z uwagi na to, mimo powolnego wyparcia, z metody strip wciąż się korzysta.

BHT to metoda, po którą sięgają wszyscy Ci, którzy nie posiadają na głowie materiału mogącego posłużyć do transplantacji. Zakłada ona sięganie po owłosienie z innych części ciała – na przykład z klatki piersiowej lub brody. Przeszczep włosów tą metodą jest bardzo skuteczny i szybki, jednak ma jedną podstawową wadę – owłosienie z innych części ciała zachowuje się na głowie dokładnie tak, jak naturalne. Ma zatem skłonności do wypadania. Kolejna wada jest czysto kosmetyczna – przeszczepiane z innej części ciała włosy wyglądają tak, jak w miejscu, z którego są pobierane. Nie każdemu może się to podobać.

Ile kosztuje cały zabieg?

Decydując się na zabieg, jakim jest przeszczep włosów trzeba mieć świadomość tego, że będzie on kosztował https://holisticclinic.pl/cennik/ bardzo podobnie do innych zabiegów realizowanych w ramach medycyny estetycznej. W związku z tym należy liczyć się na wydatek rzędu co najmniej tysiąca złotych (kwoty potrafią sięgać dziesięciu tysiącom złotych). Głównym decydentem odnośnie ceny jest rozległość naszej łysiny – wiadome jest bowiem, że chcąc pokryć większą powierzchnię skóry będziemy musieli zainwestować nieco więcej, niż w przypadku pozbywania się zakoli czy też zagęszczania miejscowego.

Na ostateczną cenę zabiegu składa się nie tylko jego rozległość, ale też chociażby wybór konkretnej kliniki (im bardziej prestiżowa i ciesząca się większym zainteresowaniem, tym droższa), a także samej techniki, za pośrednictwem której będzie przeprowadzany zabieg. Tę ostatnią nie zawsze ustalamy sami, gdyż w dużej mierze decyduje o niej rodzaj łysienia oraz to, co tak naprawdę leży u jego podstaw.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach łysienie to nie koniec świata – zwłaszcza, że istnieją skuteczne sposoby na poradzenie sobie z nim. Jednym z najlepszych jest przeszczep włosów, którego chwali coraz więcej osób – może sobie na niego pozwolić niemal każdy, a cechuje się na tyle dużą skutecznością, że po prostu nie ma powodów, by nie spróbować go na własną rękę.