Podstawowe techniki przeszczepu włosów oraz ich wady i zalety

Łysienie jest problemem w pewnym wieku dotykającym przeważającą większość mężczyzn, a wynikającym przede wszystkim z nadmiaru testosteronu, bezpośrednio odpowiedzialnego za zniszczenie mieszków włosowych na skórze głowy. Często do jego przyczyn zalicza się również inne rzeczy, jak chociażby życie w stresie, zła dieta, nieodpowiednie dbanie właśnie o skórę głowy. Choć łysienie samo w sobie do niedawna było traktowane jako przypadłość, z którą każdy musiał się pogodzić, dziś – za sprawą ewolucji medycyny estetycznej – wcale tak nie jest. Wszystko ze względu na popularyzację zabiegu, jakim jest przeszczep włosów – jest on współcześnie na tyle skuteczny, że wręcz trzeba z niego skorzystać. Ale jakie są techniki jego wykonywania? Na którą powinniśmy się zdecydować?

Techniki przeszczepu włosów – plusy i minusy każdej z nich

Podstawowym i najchętniej wybieranym sposobem na przeszczep włosów http://www.metamorphis.pl/metoda-przeszczepu-wlosow jest korzystanie z metody FUE. Polega ona na ekstrakcji pojedynczych mieszków włosowych ze skóry głowy (najczęściej z potylicy, gdyż to tamtejsze włosy cechują się największą wytrzymałością), a następnie transportowanie ich (również pojedynczo) w miejsce docelowe. Głównym plusem zabiegów wykonywanych tą techniką jest niesamowita skuteczność – w procesie nieuszkadzane jest większość mieszków, a wszystkie przyjmują się dzięki temu w miejscu docelowym. Bardzo fajne jest też to, że w wyniku zastosowania tej techniki nie powstają żadne blizny. Główną wadę FUE jest to, że przebiega bardzo długo – zazwyczaj kilkukrotnie dłużej, niż chociażby w opisanej poniżej metodzie strip. W związku z tym stosuje się go niemal wyłącznie do pozbywania się stosunkowo niedużych ubytków.

SAFER to metoda stanowiąca ewolucję wyżej wspomnianego FUE. Zabiegi wykonywane za jej pośrednictwem rozgrywają się identycznie, jak właśnie w nim – z tym, że przebiegają przy użyciu specjalistycznego oprzyrządowania, w tym tego ciśnieniowego, służącego do pobierania, oraz pneumatycznego – do transportu. Za sprawą tego możliwe jest szybsze i bardziej efektywne pobieranie pojedynczych mieszków włosowych. Przy zachowaniu tej samej niemal stuprocentowej skuteczności metoda ta pozwala przyspieszyć cały proces. Wciąż jednak jest on ciężki do przeprowadzenia u osób ze zbyt rozległym typem łysienia.

Choć metoda ta powoli odchodzi do lamusa, jeszcze kilka lat temu królowała w gałęzi medycyny estetycznej, jaką jest przeszczep włosów. Mowa tutaj o technice zwanej stripem, która polega na wycinaniu niewielkiego pasa skóry owłosionej (właśnie z wspomnianej wcześniej potylicy), a następnie podziel go na implanty z mieszkami włosowymi (już poza skórą pacjenta). Uzyskiwany efekt jest tak samo dobry, jak w przypadku FUE – z tym, że pozostawia po sobie bliznę. Choć jest ona niewielka, dla niektórych może się okazać przeszkadzająca. Strip jest znacznie szybsze, niż FUE – wycięcie pasa owłosionej skóry głowy trwa zaledwie chwilę, a transplantacja również nie jest czymś bardzo czasochłonnym. Z uwagi na to, mimo powolnego wyparcia, z metody strip wciąż się korzysta.

BHT to metoda, po którą sięgają wszyscy Ci, którzy nie posiadają na głowie materiału mogącego posłużyć do transplantacji. Zakłada ona sięganie po owłosienie z innych części ciała – na przykład z klatki piersiowej lub brody. Przeszczep włosów tą metodą jest bardzo skuteczny i szybki, jednak ma jedną podstawową wadę – owłosienie z innych części ciała zachowuje się na głowie dokładnie tak, jak naturalne. Ma zatem skłonności do wypadania. Kolejna wada jest czysto kosmetyczna – przeszczepiane z innej części ciała włosy wyglądają tak, jak w miejscu, z którego są pobierane. Nie każdemu może się to podobać.

Ile kosztuje cały zabieg?

Decydując się na zabieg, jakim jest przeszczep włosów trzeba mieć świadomość tego, że będzie on kosztował bardzo podobnie do innych zabiegów realizowanych w ramach medycyny estetycznej. W związku z tym należy liczyć się na wydatek rzędu co najmniej tysiąca złotych (kwoty potrafią sięgać dziesięciu tysiącom złotych). Głównym decydentem odnośnie ceny jest rozległość naszej łysiny – wiadome jest bowiem, że chcąc pokryć większą powierzchnię skóry będziemy musieli zainwestować nieco więcej, niż w przypadku pozbywania się zakoli czy też zagęszczania miejscowego.

Na ostateczną cenę zabiegu składa się nie tylko jego rozległość, ale też chociażby wybór konkretnej kliniki (im bardziej prestiżowa i ciesząca się większym zainteresowaniem, tym droższa), a także samej techniki, za pośrednictwem której będzie przeprowadzany zabieg. Tę ostatnią nie zawsze ustalamy sami, gdyż w dużej mierze decyduje o niej rodzaj łysienia oraz to, co tak naprawdę leży u jego podstaw.

Podsumowanie


W dzisiejszych czasach łysienie to nie koniec świata – zwłaszcza, że istnieją skuteczne sposoby na poradzenie sobie z nim. Jednym z najlepszych jest
przeszczep włosów, którego chwali coraz więcej osób – może sobie na niego pozwolić niemal każdy, a cechuje się na tyle dużą skutecznością, że po prostu nie ma powodów, by nie spróbować go na własną rękę.