Podczas jazdy konnej powinniśmy czuć się przede wszystkim wygodnie, warto więc zakupić odpowiedni sprzęt jeździecki. Duże znaczenie ma zwłaszcza nasz ubiór do jazdy konnej. To od niego zależy nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Warto zadbać również o komfort samego zwierzęcia. Najważniejsze akcesoria, przydatne w jeździectwie znajdziemy w sklepie jeździeckim. Dobry sklep jeździecki ma w swoim asortymencie przydatne ubrania i akcesoria. Akcesoria dla jeźdźców oraz koni są często niezwykle kosztowne. Ceny produktów w sklepie jeździeckim potrafią zwalić z nóg. Z tego względu warto dokładnie zastanowić się, co tak naprawdę będziemy potrzebować, a co okaże się zbytecznym wydatkiem. Wybrana odzież musi spełniać nasze wymagania, dobrze jest wcześniej określić swoje cele zakupowe, aby w trakcie zakupów, wiedzieć dokładnie czego konkretnie szukamy.

W co warto na pewno zainwestować?

1. Wysokiej jakości buty jeździeckie

Bardzo istotna jest wygoda w trakcie jazdy konne oraz w czasie codziennie wykonywanych czynności w stajni. Ma ona bezpośredni wpływ jednakowo na jakość treningów oraz nasze samopoczucie. Do jazdy należy wykorzystywać jedynie specjalnie do tego przystosowane buty. Zwykłe obuwie nie nadaje się zupełnie do takiej aktywności. Stopa w strzemieniu powinna trzymać się stabilnie w pewnej pozycji. Jeśli natomiast będzie się ona ślizgać, wówczas jadąc, ustawimy się w złej pozycji, co będzie grozić upadkiem z konia. Sklep jeździecki poleca sztyblety lub oficerki jeździeckie do jazdy konnej. W takim obuwiu jazda będzie dla nas przyjemnością. Tego typu buty muszą charakteryzować się przede wszystkim zastosowaniem wysoko gatunkowej skóry i antypoślizgowej podeszwy. Muszą być bardzo wytrzymałe i posiadać niewielki obcas, za pomocą którego stopa dobrze utrzymuje się w strzemieniu, ale do niego za bardzo nie wpada.

2. Kask jeździecki

Chyba najważniejszą rzeczą, jaką powinny zakupić osoby jeżdżące na koniu, jest kask. Powinien mieć on odpowiednie atesty, które świadczą, iż stanowi on dobrą ochronę. Dobry kask musi chronić naszą głowę przed urazami, jeśli zdarzy nam się spaść ze zwierzęcia. Koń może być często nieprzewidywalny, nie jesteśmy w stanie za każdym razem go w pełni kontrolować. Może zdarzyć się na przykład, iż zwierzę to zostanie ugryzione przez pszczołę, wówczas będzie ono wykonywało nagłe i intensywne ruchy, przez które możemy z niego spaść. Na wszelkie ewentualności warto zakładać zawsze kask. Nie warto na tym oszczędzać, kask musi być jak najwyższej jakości. Najlepsze kaski w sklepie jeździeckim posiadają otwory wentylacyjne z możliwością otwierania, zamykania oraz regulacji. Odznaczają się idealnym dopasowaniem dzięki systemowi IAS, który oferuje 3 wymiary ustawień dopasowujące się do naszej głowy.

3. Kurtka jeździecka

Profesjonalna kurtka do jazdy konnej, polecana jest zwłaszcza na chłodniejsze okresy. Dobrze, jeśli jest wykonana z wodoodpornego i przewiewnego materiału. W trakcie jej zakupu warto zdecydować się na model, mający sporo kieszeni. Przydadzą się one w szczególności podczas dłuższych wyjazdów.

4. Siodło

Siodło bez wątpienia jest najważniejszym akcesorium dla zwierzęcia. Należy więc dokładnie zastanowić się nad jego wyborem, aby dane siodło było dla zwierzęcia wygodne. Weźmy pod uwagę zwłaszcza jakość jego wykonania oraz dopasowanie do budowy anatomicznej konia. Właściwe siodło powinno doskonale rozkładać masę jeźdźca podczas jazdy na koniu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie odpowiednie sylwetki konia, a zwierzę chronione jest przed przeciążeniami niektórych mięśni i ścięgien. Odpowiednio dobrane siodło będzie zdrowe dla konia, co oznacza dla nas bardziej efektywne treningi. Nie warto na nim pod żadnym pozorem oszczędzać, co może skutkować w przyszłości problemami zdrowotnymi konia i jego kosztownym leczeniem. Warto zainwestować w jak najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu zarówno koń, jak i my będziemy zadowoleni z treningów. Wysokiej jakości siodło będzie nam służyło przez długie lata, a nie jak w przypadku tanich produktów, jedynie przez jeden sezon. Nie warto marnować pieniędzy na tanie, słabej jakości i mało wytrzymałe siodła, które bardzo niszczą się, narażając naszego konia na utratę zdrowia. Sklepy jeździeckie oferują czasem dopasowanie siodła, dzięki któremu produkt jest dokładnie dostosowywany pod konkretne zwierzę. Koń jest dokładnie mierzony, po czym dana firma tworzy idealnie pasujące na niego siodło. To usługa godna polecenia, gdyż wówczas mamy pewność, iż wybrane siodło będzie dla konia jak najbardziej odpowiednie, nie będzie go uwierać i zagwarantuje mu pełną wygodę.

Cechy dobrej jakości siodła:

  • wygoda oraz komfort dla osoby jeżdżącej oraz konia
  • elastyczny ruch
  • zadowolenie przez obie strony z treningów
  • dopracowanie odpowiedniej równowagi oraz dosiadu
  • balans w trakcie treningów
  • właściwa praca kręgosłupa u osoby jeżdżącej na koniu i samego zwierzęcia
  • brak zranień czy otarć u konia
  • odpowiednie umięśnienie pleców oraz szyi

Warto inwestować tylko i wyłącznie w najlepsze sprzęty jeździeckie. Dobrym miejscem zakupu jest sklep jeździecki, w którym znajdziemy wszystkie niezbędne dla nas i konia sprzęty.