Domy opieki

Czy domy opieki to najlepszy sposób na zapewnienie opieki osobom starszym? Domy opieki od wielu lat są źródłem szczególnie kontrowersyjnym w społeczeństwie. Niektórzy są ich zagorzałymi przeciwnikami, inni zawsze są dla nich pełni uznania. Podobnie jak w przypadku wielu podobnych tematów, prawda leży gdzieś pośrodku, a każda opcja ma swoje zalety i wady. Warto zastanowić się, czy wybór domu dla seniora jest konieczny w naszych indywidualnych okolicznościach. Oto kilka ważnych pytań, które należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Czy wybór domu opieki jest naprawdę konieczny?

Wszystko zależy od statusu potencjalnego mieszkańca domu pomocy społecznej. Chodzi zwłaszcza o kwestie zdrowotne i stan psychiczny. Jeśli starszy nie wymaga stałej opieki lekarskiej i może bez przeszkód przebywać przez jakiś czas sam, nie ma potrzeby szukania dla niego miejsca w ośrodku. Wystarczy raz dziennie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i czy potrzebna jest pomoc.

Jeśli sami nie możemy dojechać w to miejsce, warto zastanowić się nad zatrudnieniem opiekuna osoby starszej. W większości przypadków są to specjaliści z umiejętnościami pielęgniarskimi, więc będą w stanie określić, czy pacjent jest w dobrym zdrowiu lub pomóc w podawaniu leków. To świetna opcja dla rodzin, które mieszkają w innym mieście niż ich seniorzy lub nie mogą znaleźć czasu na niezbędną opiekę.

Dom opieki – całodobowa opieka

Zupełnie inną sytuacją jest niezdolność pacjenta do samodzielnego funkcjonowania. Niestety bardzo niewiele rodzin ma jedną osobę, która może całkowicie poświęcić się opiece nad osobami starszymi. Osobom takim często brakuje również odpowiednich kompetencji medycznych.

Są bardzo przydatne w opiece nad pacjentami w złym stanie zdrowia. Trudno też znaleźć opiekuna całodobowego. W takim przypadku dom opieki wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Dzięki takim inicjatywom możemy być pewni, że bliscy będą otoczeni najlepszą opieką.

Jak wybrać odpowiedniego opiekuna lub dom opieki?

Wybór właściwych ludzi i odpowiednich miejsc może wpędzić nas w kłopoty. Co należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję? Wybierając kogoś, zdecydowanie należy zwrócić uwagę na jego kwalifikacje i wcześniejsze doświadczenie. Najlepiej porozmawiać ze starszymi osobami, które były lub są pod opieką konkretnej osoby i skontaktować się z ich rodzinami. Jeśli podopieczni i ich bliscy faktycznie zgadzają się na współpracę, to jest to wyraźny sygnał, że należy rozważyć ucieczkę.

W dobie Internetu łatwo jest nam wyszukiwać informacje w sieciach społecznościowych i na forach. Wiele witryn skupia ekspertów w określonych dziedzinach, w tym opiekunów osób starszych. Na takich stronach możemy łatwo znaleźć rekomendacje, które mieszkają w okolicy. Musimy jednak pamiętać, że informacje uzyskane w podobny sposób zasługują na weryfikację, ponieważ mogą nie być prawdziwe.

Domy opieki
Domy opieki

W podobny sposób możemy zacząć szukać najlepszych domów dla seniorów. Pojedyncze placówki powinniśmy odwiedzać osobiście lub zawozić tam osoby starsze. Dzięki temu rozwiązaniu obie strony będą miały okazję się poznać. Eksperci szczegółowo odpowiedzą na pytania członków rodziny i osób starszych, a mieszkańcy będą relacjonować swoje codzienne życie. Wybór polega zatem na ustaleniu wspólnej płaszczyzny i wybraniu opcji, która satysfakcjonuje wszystkie zaangażowane strony.

Szczególne znaczenie będą miały oferty, które dany ośrodek składa swoim mieszkańcom. Warto zainteresować się wydarzeniami organizowanymi w poszczególnych placówkach i oferowanymi przez nie zabiegami. Oczywiście możesz odwołać się do recenzji online. Należy jednak pamiętać, że nie mogą one służyć jako argumenty przytłaczające. Taką opinię może wyrazić każdy, więc ostateczna ocena internautów nie musi w pełni odzwierciedlać rzeczywistości.

Dom spokojnej starości to miejsce pełne drobnych codziennych radości

Dom spokojnej starości to miejsce skupiające osoby starsze (często chore), które na co dzień potrzebują pomocy i opieki. Fakt, że nie są sami, jest bardzo pocieszający. Czerpią radość z otaczającej ich życzliwości i obecności innych, którzy podzielają ich problemy. Liczą się także wśród swoich rówieśników. Dzięki temu mają wspólne tematy i rozmawiają o nich całymi dniami.

Właśnie ze względu na panującą w ośrodku atmosferę dom seniora może wydawać się bardziej logicznym wyborem niż okazjonalna opieka rodziny czy opiekunów. Bogactwo zajęć, ludzi i tematów skutecznie odwraca uwagę starszych dorosłych od pesymizmu, dzięki czemu dłużej niż samotni rówieśnicy pozostają w lepszym nastroju.

Jeśli znasz problematykę opieki nad osobami starszymi, warto rozważyć wszystkie za i przeciw oraz zastanowić się, czy któraś z powyższych opcji jest szczególnie interesująca.