Jak obliczyć ilość tapety?

Wbrew pozorom tapetowanie wcale nie jest trudne. Przed jej naklejeniem należy jednak obliczyć potrzebną ilość. Jeśli pomiarów dokonamy niedokładnie, może się okazać, że materiału jest za dużo lub za mało. Od czego zacząć? Po pierwsze należy zmierzyć wysokość oraz szerokość tapetowanego pomieszczenia. Po drugie należy odliczyć przestrzeń, którą zajmują okna i drzwi. Warto też zwrócić uwagę na wzór tapety, aby odmierzyć powtarzający się dekor i osiągnąć zamierzony efekt estetyczny.

Co warto wiedzieć o tapetach?

outlet-tapetyPodczas zamawiania tapety należy przede wszystkim sprawdzić jej wymiary. Zdecydowana większość tapet dostępna jest w tzw. „euro-rolkach”, czyli mają standardowy rozmiar we wszystkich krajach europejskich. Dostępne są również inne formaty. Fototapeta z dowolnym motywem o dużej powierzchni wykonana jest czasami z włókna szklanego. Wtedy jest znacznie dłuższa i szersza niż standardowa. W tym artykule znajdziesz informacje na temat euro tapet, które są częściej stosowane niż włókninowe, winylowe czy papierowe. Jak dopasować wzór tapety ściennej do kuchni? Na początku należy sprawdzić, czy tapeta ma przesunięcie, a jeśli tak, to jakie duże. Wybór tapety w kuchni odbywa się między tapetami, które nie wymagają przesunięcia wzoru a tapetami z prostym, pasowaniem wzoru, jak i z przesuniętym wzorem. Różnią się one zapotrzebowaniem na tapetę, jak i jej sposobem układania na ścianie. Szczególnie w przypadku tapet z przesuniętym pasowaniem warto pozostawić około pięciu centymetrów na górze i na dole, w czasie wycinania na wymiar. Dzięki temu można je później precyzyjnie przyciąć przy krawędzi ściany. Dzięki temu ostateczny efekt jest dokładny i schludny. Jakie są zasady dotyczące pięknych tapet do sypialni niewymagających pasowania? Jednokolorowe lub tapety do sypialni w paski najczęściej nie wymagają pasowania wzoru, co znacznie ułatwia ich montaż. Pozwala to również oszczędzać materiał. Natomiast tapety na ścianę z prostym pasowaniem wzoru to zwykle wzorzyste tapety, których zarówno motyw, jak i wzór można używać na tej samej wysokości.

Podczas montażu należy jednak dopasować wzór w taki sposób, aby uniknąć nieestetycznych pomyłek. Czasami arkusz danych technicznych ma również dodatkowe informacje dotyczące długości wzoru, co ułatwia przesunięcie i przycięcie. Jeśli pomylimy się mimo wszystko w obliczeniach, warto mieć w zapasie dodatkową rolkę tapety. Pozostają jeszcze tapety z przesuniętym pasowaniem wzoru. Jak wskazuje doświadczenie tapeta z przesuniętym pasowaniem wzoru, wymaga więcej ostrożności i skupienia podczas aplikacji. Dzieje się tak ze względu na ich wzorzystość. Co to oznacza? Po pierwsze początkowy pasek należy nałożyć normalnie, a później nieco dalej w górę lub w dół. W ten sposób wzór idealnie do siebie pasuje. Aby ułatwić sobie pracę, warto zastosować pierwszy przycięty pasek tapety jako szablon dla następnych. Warto przygotować się w tym przypadku na wiele pozostałych po pracy przecięć. Między innymi z tego powodu warto zainwestować w dodatkową rolkę tapety. W przypadku euro-rolek podaje się przesunięcie 53/26. Co oznaczają te liczby? Pierwsza to odległość, na której powtarzany jest wzór prowadzony wzdłuż rolki. Druga liczba oznacza liczbę centymetrów przesunięcia.

Zobacz koniecznie:

W jaki sposób obliczyć zapotrzebowanie na tapetę?

Ogólnie przyjmuje się, że w przypadku pomieszczeń, w których wysokość wynosi 2,25 m a szerokość 10m, potrzeba około pięciu rolek tapety. W przypadku gdy szerokość jest większa o pięć metrów, konieczne są dwie dodatkowe rolki. W przypadku wysokości sufitu, która wynosi 2,50 m i szerokości pomieszczenia 10 metrów, niezbędnych jest sześć rolek tapety dekoracyjnej. Podobnie gdy wysokość wynosi 2,75 m, a szerokość 10 m tutaj również wystarczy sześć rolek. Natomiast gdy wysokość wynosi 3,25 m, ale szerokość pozostaje niezmienna (10m) liczbę rolek tapety pokojowej należy zwiększyć do siedmiu.

Na jakie wymiary należy zwrócić uwagę kupując tapetę?

Zastanawiając się nad wyborem tapety, wiele osób zastanawia się przede wszystkim nad jej wzorem. To oczywiście niezwykle ważne z punktu widzenia estetyki pomieszczenia. Pod względem praktycznym zdecydowanie ważniejsze jest jednak dopasowanie ilości tapety do konkretnego wnętrza. Na co zatem zwrócić uwagę? Po pierwsze, przed zakupem nowej tapety, należy dokładnie zmierzyć ściany pomieszczenia, uwzględniając w pomiarach wszystkie wnęki, w tym: okna i drzwi. Ewentualne wnęki należy odjąć od obliczeń. Aby uniknąć problemów, zaleca się, aby zakupić dodatkową rolkę tapety, szczególnie jeśli wybieramy wzorzysty deseń. W takim przypadku często pojawia się ryzyko rozcięcia. Szczególnie przy zakupie wzoru tapety “z przesunięciem”, zaleca się wybór dodatkowej rolki. Warto również zaplanować margines pięciu centymetrów, podczas docinania tapety na górze i na dole.
Podsumowując, choć tapetowanie może być naprawdę przyjemnym zadaniem, należy się do niego właściwie przygotować. Po pierwsze gromadząc niezbędne narzędzia, a po drugie planując potrzebną ilość tapety pokojowej.