Człowiek w każdym wieku chce wyglądać ładnie. Jednak z biegiem lat na twarzy pojawiają się zmarszczki, widać zmęczenie i przebarwienia. Choć każda zmarszczka i zmiana na skórze opowiada historię danej osoby, nie każdy chce akceptować takie zmiany w wyglądzie. Metryki nie da się cofnąć, ale można czuć się dobrze w swojej skórze i wyglądać młodziej niż wskazuje data urodzenia. Współczesna kosmetologia daje możliwości, aby pozbyć się problemu zmarszczek- od bardzo dobrych kosmetyków do zabiegów medycyny estetycznej. Każdy, kto chce pozbyć się zmarszczek, może wybrać sposób odpowiadający oczekiwaniom. W kategorii usuwania zmian z twarzy najpopularniejszym zabiegiem jest botox-likwidacja zmarszczek.

Fenomen botoxu

Botox- likwidacja zmarszczek to szybki sposób, aby pozbyć się niechcianej „ozdoby” twarzy. Efekty widoczne są po kilku dniach, a rezultat utrzymuje się 4-6 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet do ośmiu miesięcy.  Każde powtórzenie zabiegu wydłuża czas działania botoxu. Duże znaczenie dla popularyzacji medycyny estetycznej, w także zabiegu z użyciem botoxu mają media społecznościowe i gwiazdy (aktorki, blogerki, piosenkarki, osoby znane z video blogów na YouTube), które opowiadają o swoich doświadczeniach z botoxem- likwidacją zmarszczek.  Wykonywanie zabiegów z użyciem botoxu w Poznaniu nie jest nowością medyczną.  Do walki ze zmarszczkami botox wykorzystywany jest na świecie od lat 80-tych, a w Polsce od 1996 roku. Wiele lat wykonywania zabiegu przekonało pacjentki/tów, że botox – likwidacja zmarszczek to procedura bezpieczna, a wszelkie nieprawidłowości wynikają z błędu personelu medycznego. Do stosowania botoxu przyznaje się coraz więcej znanych kobiet i mężczyzn. Panowie też chcą, aby ich skóra była wygładzona i nie tworzyły na niej zmarszczki i przebarwienia. Do fenomenu zjawiska przyczynia się uniwersalność botoxu.

 

 

Inne zastosowania botoxu

Choć z frazą „toksyna botulinowa” kojarzy się botox- likwidacja zmarszczek, to zastosowanie tej substancji jest dużo szersze. Botox poprawia wygląd okolic ust i oczu. Jest stosowany w neurologii do usuwania nadmiernego napięcia  u najmłodszych pacjentów cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce oraz u osób dorosłych po udarze mózgu. Toksyna botulinowa znajduje zastosowanie w leczeniu: nadpotliwości, bruksizmu oraz  nawracających, bolesnych migren. Botox stosuje się także do regeneracji włosów po zimie, czy upalnym lecie. Efekty są znakomite. Dla osób, które zmagają się nadpotliwością dłoni, wstrzyknięcie botoxu oznacza powrót do życia towarzyskiego. W końcu mogą przywitać się uściskiem dłoni bez uczucia zażenowania z powodu potu.

Jak przygotować się do wstrzyknięcia botoxu?

Przy każdym zabiegu medycznym istnieją przeciwwskazania. Botox- likwidacja zmarszczek nie powinien być wykonywany w trakcie miesiączki, w okresie ciąży i karmienia, w przypadku stanu zapalnego skóry i trądziku (należy zmiany skórne najpierw wyleczyć). Botoxu nie wolno podawać, jeżeli pacjent/tka stosuje leki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe rozrzedzające krew, np: zawierające kwas acetylosalicylowy, ponieważ mogą pojawić się siniaki po nakłuciach i nie osiągnie się zakładanego efektu estetycznego. Przed rozpoczęciem zabiegu botox – likwidacja zmarszczek nie trzeba przeprowadzać żadnych dodatkowych badań. Lekarz przeprowadza jedynie wywiad lekarski i ogląda skórę. 

Przebieg zabiegu

Przed podaniem botoxu odtłuszcza skórę preparatem bezalkoholowym. Nie ma potrzeby znieczulenia miejscowego, wystarczy schłodzenie skóry lodem. Wielką zaletą botoxu jest fakt, że zabieg jest bezbolesny, więc mogą z niego skorzystać nawet osoby wrażliwe na ból. Preparat wstrzykuje się w ośmiu miejscach. Lekarz dobiera toksynę botulinową w taki sposób, aby zachować ruchomość twarzy i zapewnić efekt w postaci wygładzania zmarszczek. Niewielkie zaczerwienienia, które mogą wystąpić po podaniu botoxu, ustępują po godzinie. Przez kilka tygodni nie należy wykonywać kolejnych zabiegów na twarz, np: z wykorzystaniem laserów. Po ostrzyknięciu skóra musi być schłodzona i posmarowana kremem z witaminą K, która chroni twarz przed powstawaniem siniaków. Przez trzy godziny po podaniu botoxu nie wolno schylać się, ani masować twarzy, ponieważ mogłoby dojść spłynięcia preparatu. Po dwóch tygodniach od wykonania botoxu – likwidacji zmarszczek konieczna jest kontrola i sprawdzenie, czy preparat rozłożył się równomiernie. Lekarze medycyny estetycznej i dermatolodzy określają botox- likwidacja zmarszczek jako zabieg lunchowy, który można zrobić w trakcie krótkiej przerwy w pracy. Świadczy o tym, że botox- likwidacja zmarszczek to bezpieczna dla pacjentki/ta procedura medyczna, w której trakcie nie zdarzają się niebezpieczne sytuacje zagrażające zdrowiu.

Botox – likwidacja zmarszczek to zabieg prosty, a co najważniejsze bezbolesny. Osoba szybko wraca do normalnego funkcjonowania. Niewielkie ograniczenia działania dotyczą jedynie trzech godzin po podaniu preparatu. Każda klinika medycyny estetycznej wykonuje te zabiegi. Botox może wykonać jedynie lekarz. Kosmetyczka nie ma takich uprawnień.