Prowadzenie własnej firmy w naszym kraju nie należy do najłatwiejszych. Nie dość bowiem, że musimy skupić się na rzeczywistych świadczonych przez nią usługach czy sprzedawanych produktach to jeszcze jesteśmy zmuszeni do tego, by dbać o to, żeby z własnej działalności na bieżąco się rozliczać. To z kolei wymaga odpowiedniej wiedzy w zakresie księgowości. Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na kursy księgowe online, a lwia część przedsiębiorców sięga po usługi profesjonalistów właśnie w obrębie rozliczeń.

Czy warto dbać o księgowość firmy na własną rękę https://skwp.krakow.pl/stowarzyszenie/stowarzyszenie-ksiegowych-w-polsce/oddzialy-okregowe/? A może lepiej przekazać działania w jej zakresie profesjonalistom? Tę kwestię postaramy się jak najbardziej rozwinąć w naszym krótkim poradniku.

Wady i zalety inwestowania w kursy księgowe online

Istnieje wiele powodów, ze względu na które ludzie coraz chętniej sięgają po kursy księgowe online jako alternatywę dla – jeszcze do niedawna dominujących na rynku – biur rachunkowych. Do największych zalet samodzielnego rozliczania własnej firmy zaliczyć można:

  • oszczędności – rozliczając się samodzielnie nie musimy wchodzić w usługi dość drogich biur rachunkowych; co więcej, jesteśmy w stanie umiejętnie kontrolować własne wydatki, dzieląc je na te niezbędne i kompletnie niepotrzebne, te drugie mogą wyeliminować;
  • możliwość optymalizacji podatkowej – im dłużej siedzimy w temacie księgowości, tym więcej wiemy nie tylko na temat rozliczania, ale i samego prawa podatkowego; pozwala nam to odnajdywać sposoby na płacenie mniejszych podatków – je z kolei wykorzystamy nie tylko przy rozliczaniu się, ale i przy załatwianiu spraw biznesowych, robiąc to w taki sposób, aby tych podatków trzeba było zapłacić mniej;
  • możliwość poszerzenia swoich horyzontów – nawet jeśli nie będziemy chcieli wiecznie zajmować się księgowością we własnej firmie (zwłaszcza, że wraz z jej rozrostem możemy nie mieć na to czasu), zaopatrzenie się w wiedzę w jej zakresie pozwoli nam umiejętnie kontrolować podwykonawców (a zatem biura rachunkowe) i zdawać sobie sprawę z tego, co należy do ich obowiązków;
  • nie zdradzanie sekretów własnej firmy – bardzo często zdarza się tak, że nowe przedsiębiorstwa czerpią korzyści ze źródeł, o których nikt (albo niewiele osób) jeszcze wie. Naturalnym jest, że jeśli i my tak robimy, nie chcielibyśmy, aby o tych źródłach dowiedział się jakikolwiek podmiot trzeci. Samodzielne rozliczanie się pozwoli nam tego uniknąć.

Oczywiście robienie wszystkiego na własną rękę ma też swoje wady. Przede wszystkim jest napiętnowane widmem pomyłki i konieczności zapłacenia ewentualnej kary w przypadku jej popełnienia. Całą odpowiedzialność za księgowość bierzemy tutaj na własne barki, co może być plusem, ale i też poważną wadą. Za ogromny minus można też uznać to, że samodzielna księgowość może pochłaniać mnóstwo czasu. Zwłaszcza jeśli jesteśmy perfekcjonistami i nie chcemy pozostawiać żadnych spraw w jej obrębie niewyjaśnionych.

A może lepiej postawić na usługi biura rachunkowego?

W kontrze do samodzielnego rozliczania się z działalności firmy i sięgania po kursy księgowe online stoi korzystanie z usług biur rachunkowych. Ma to wiele sensu, gdyż pozwala w pełni skupić się na prowadzonej przez siebie działalności i nie tracić czasu na żmudną, a często i pozbawiającą sił księgowość. Zaoszczędzony czas można przekuć w szybszy rozwój własnej firmy. Jeśli nawiążemy odpowiednią współpracę z biurem rachunkowym, to weźmie ono na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie rozliczenia – będziemy więc mogli spać spokojnie, bez obawy o to, że coś zostanie rozliczone w niewłaściwy sposób. Biuro rachunkowe często stanowi również furtkę do większych oszczędności i szybszego rozwoju naszej firmy – jako że dysponuje olbrzymią wiedzą na tematy księgowe, jest w stanie nam doradzić, na których polach możemy dokonać optymalizacji podatkowej (o której wspominaliśmy już w przypadku samodzielnego rozliczania się), a gdzie możemy włożyć więcej pieniędzy, by jeszcze więcej na nich zarobić.

Niestety, biura rachunkowe cenią się za swoje usługi, a koszt korzystania z nich rośnie wraz z rozrastaniem się naszej firmy. Jest też wydatkiem stałym, na który będziemy musieli przeznaczać sowitą część naszego miesięcznego budżetu. Biura rachunkowe są też zwykle mało elastyczne, a za wszelkiego rodzaju usługi dodatkowe każą dopłacać.

Podsumowanie

Prowadzenie własnej firmy zmusza nas do bieżącego rozliczania się z całego jej przychodu i rozchodu. Możemy to robić sami, kończąc kursy księgowe online lub ucząc się tego na własną rękę, albo też już od razu sięgnąć po pomoc profesjonalnego biura rachunkowego, które nie tylko zrobi wszystko za nas, ale i weźmie na swoje barki pełną odpowiedzialność za to. Choć druga opcja wydaje się bardzo kusząca, mniejsi przedsiębiorcy mogą uznać ją za bardzo kosztowną. My sami również polecamy sięgnięcie po kursy księgowe online – nawet jeśli nie ma się w planach wiecznego samodzielnego dbania o sprawy księgowe https://skwp.krakow.pl/stowarzyszenie/stowarzyszenie-ksiegowych-w-polsce/historia/. Dadzą nam one doświadczenie, które przyda się nie tylko w tym, ale i chociażby w poszukiwaniu oszczędności właśnie na podatkach/