Wybieramy fotel kosmetyczny – na co zwrócić uwagę?

Klasyczny pedicure i masaż to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Wszelkie czynności w obrębie skóry i paznokci u stóp wykonywane są po zajęciu przez pacjenta pozycji siedzącej. Dobrze więc, by fotel, na którym przyjdzie mu spędzić następną godzinę, był wygodny – tak, aby można było przyjąć dogodną pozycję. Z drugiej jednak strony powinien umożliwiać osobie przeprowadzającej zabieg ustawienie zapewniające komfort pracy. Jak się zatem okazuje, dobry fotel kosmetyczny to taki, który niesie komfort zarówno dla pacjenta, jak i specjalisty.

Warto zdać sobie sprawę, że na opinie o gabinecie wpływa całe mnóstwo czynników. Pacjenci rzecz jasna w pierwszej kolejności zwracają uwagę na kwalifikacje i doświadczenie osób przeprowadzających zabiegi, ale nie umyka im również wyposażenie gabinetu czy wygoda podczas wykonywania zabiegów na stopach. Dlatego do tematu wyboru fotela kosmetycznego warto podejść poważnie. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kompendium wiedzy o fotelach kosmetycznych. W dalszej części artykułu znajdziesz także propozycje foteli od marki Baehr – jednej z najpopularniejszych aktualnie firm produkujących fotele do gabinetów na rynku.

Fotel kosmetyczny – podstawowe parametry

Aby fotel do zabiegów kosmetycznych dobrze sprawdzał się w codziennej pracy, a przy okazji być wygodny dla pacjentów, musi spełniać szereg ściśle określonych parametrów. Każdemu z nich trzeba przyjrzeć się z osobna podczas jego wyboru. Jakie cechy powinien mieć idealny fotel kosmetyczny? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Ergonomia

Każdy specjalista z zakresu kosmetologii z pewnością przyzna, że dobry fotel kosmetyczny to taki, który jest ergonomiczny dla obu stron – zarówno dla pacjenta, jak i osoby przeprowadzającej zabieg. Pacjent spędza w takim fotelu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut, dlatego musi mieć możliwość przyjęcia wygodnej dla siebie pozycji. Jeśli takowej nie znajdzie, będzie przesadnie się ruszać, co utrudni specjaliscie pracę. Z kolei operator powinien móc regulować poszczególne elementy fotela, w tym przede wszystkim podnóżki, tak aby dostosowywać pozycję stóp pacjenta do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Płynna regulacja

Zgodnie z tym, co zostało wyżej wspomniane, fotel kosmetyczny lub podologiczny powinien mieć płynną regulację. Dobrze jest, aby obsługa w tym zakresie była łatwa. W ciągu dnia do gabinetu przychodzą różni pacjenci z różnymi problemami. W przypadku każdego z nich pojawia się konieczność dostosowania fotela w inny sposób. Intuicyjne i szybie ustawianie fotela w różnych pozycjach bez konieczności używania siły ani żadnych narzędzi w znaczącym stopniu ułatwi pracę.

W większości dostępnych na rynku foteli kosmetycznych znajduje się elektryczny lub pneumatyczny system regulacji, dzięki któremu każdym z nich można sterować przy pomocy pilota nożnego. Pozwala to na zmianę ustawienia fotela nawet wtedy, gdy siedzi na nim pacjent. 

Wybierając fotel, należy upewnić się, czy poszczególne jego elementy są ruchome. Podczas zabiegów wykonywanych w gabinecie kosmetycznym lub podologicznym najlepiej sprawdzi się taki, który ma ruchome przynajmniej oparcie, podłokietniki i podnóżki. Dobrze jeszcze, aby sam fotel obracał się wokół własnej osi.

Estetyka

Bez wątpienia fotel ma przede wszystkim dobrze służyć, ale musi także wyglądać. Warto więc dobrać jego kolor tak, aby pasował do wystroju gabinetu. Większość producentów daje swoim klientom możliwość wyboru barwy tapicerki. Najlepiej postawić na uniwersalny kolor, który będzie pasować nawet wtedy, gdy zaplanujesz remont gabinetu. Takim kolorem jest np. szary lub ciemnoszary.

Bezpieczeństwo

Fotel kosmetyczny musi oczywiście spełniać normy odnośnie tapicerki. Niebagatelne znaczenie ma więc rodzaj materiału, z jakiego została ona wykonana. Tworzywo musi posiadać odpowiednie atesty i być dopuszczone do produkcji urządzeń medycznych. Czyszczenie nie powinno przysparzać żadnych kłopotów. Materiał musi być odporny na szkodliwe działanie środków chemicznych. Dodatkowo istotna jest jego trwałość – w końcu z założenia ma być intensywnie eksploatowany przez długie lata, dobrze więc, by nie pokrył się szybko nieestetycznymi rysami i zadrapaniami.

Gwarancja

Fotel do gabinetu kosmetycznego lub podoologicznego zakwalifikowany jest jako sprzęt medyczny. W związku z tym powinien być objęty 24-miesięczną gwarancją. Dzięki możliwości skorzystania z usług obsługi technicznej zawsze wtedy, gdy pojawi się konieczność przeprowadzenia naprawy, jest do kogo zwrócić się o pomoc. W ramach tych usług zyskuje się także m.in. pomoc w zakresie montażu czy użytkowania fotela.

Polecamy szczególnie:

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając fotel kosmetyczny?

Twojej uwadze nie powinny umknąć takie aspekty jak:

  • obciążenie fotela – klientami gabinetów kosmetycznych bywają klienci o różnej wadze, także mający nadwagę. Zatem im większe maksymalne obciążenie, tym lepiej;
  • wielkość fotela – na rynku dostępne są fotele różnej wielkości. Parametr ten powinno się dostosować do wielkości gabinetu;
  • regulacja wysokości siedziska – im większy zakres, tym zarówno wygodniejsza praca specjalisty, jak i komfort siedzenia pacjenta. Niskie ustawienie ułatwi pacjentom siadanie i schodzenie z fotela, z kolei wysokie umożliwia specjaliście wygodną pracę, nawet w pozycji stojącej;
  • regulacja oparcia – dzięki tej funkcji pacjenta można ułożyć w dowolnej pozycji, także na leżąco, dostosowując ułożenie do rodzaju wykonywanego zabiegu;
  • regulacja podnóżków – regulacja pionowa umożliwia dopasowanie dogodnej pozycji dla stóp, z kolei regulacja na boki ułatwia dostęp do brodzika z wodą;
  • pozycja kołyski – ułatwia przeprowadzanie zabiegów w obrębie pięt,
  • stabilność – niezwykle ważna jest konstrukcja oraz waga fotela, gdyż oba te parametry zapewniają mu stabilność.

Fotele marki Baehr – polecane fotele do gabinetów podologicznych i nie tylko

Jednym z najpopularniejszych producentów foteli do gabinetów medycznych jest Baehr. Wśród propozycji marki widnieją trzy różne modele foteli. Który warto wybrać? Mamy nadzieję, że krótki opis każdego z nich ułatwi Ci podjęcie decyzji.

  • Fotel Baehr Penta https://kerpro.pl/baehr-fotel-podologiczny-penta-dzielone-podnozki-jasnoszary-2336.html – to podstawowy model, który i tak spełnia wszystkie kryteria odnośnie idealnego fotela kosmetycznego. Obsługiwany przy pomocy nożnego pedału. Ma regulowaną wysokość siedziska oraz kąt jego nachylenia. Oparcie, podłokietniki, zagłówek i podnóżki ustawiane ręcznie. Cechuje się niewielkimi rozmiarami i nośnością do 220 kg. Łatwy w czyszczeniu. Polecany do gabinetów, gdzie obsługiwane są dzieci i osoby starsze.
  • Fotel Baehr Omega https://kerpro.pl/baehr-fotel-podologiczny-omega-jasnoszary.html – bardziej zaawansowany niż model Penta. Ma identyczne walory użytkowe jak jego powyższy odpowiednik, dodatkowo ma opcję automatycznego powrotu do pozycji wyjściowej, a górna część obraca się wokół własnej osi. Oparcie sterowane elektrycznie, większe niż w Penta siedzisko. Najczęściej wybierany do średniej wielkości gabinetów.
  • Fotel Baehr Maxima https://kerpro.pl/baehr-fotel-podologiczny-maxima-jasnoszary.html – najlepszy ze wszystkich modeli oferowanych przez markę Baehr. Oprócz podstawowych funkcji ma także trzy silniki, pozwalające na sterowanie wysokością oraz nachyleniem siedziska i oparcia. Umożliwia rozłożenie do pozycji leżącej, a także automatyczny powrót do pozycji wyjściowej. Siedzisko fotela ma 78 cm szerokości, a nośność wynosi do 250 kg. 

Szukasz fotela do swojego gabinetu kosmetycznego, którego jakość będzie potwierdzona stosownymi atestami i który będzie posiadał szereg funkcji ułatwiających pracę w gabinecie? W hurtowni podologicznej Kerpro https://kerpro.pl znajdziesz cieszące się dużym zainteresowaniem kosmetologów i podologów fotele marki Baehr. Dostępne są wszystkie trzy zaprezentowane wyżej modele w różnych wariantach kolorystycznych. Zdecyduj, który z nich sprawdzi się w Twoim gabinecie najlepiej. Po wyborze modelu nie pozostanie Ci nic innego, jak tylko wybrać kolor i złożyć zamówienie. Pamiętaj, że fotel z założenia ma służyć przez długie lata, dlatego podczas wyboru koniecznie stosuj się do przygotowanych przez nas rad i wskazówek.