Laptop ASUS TUF Gaming FX505

Jakiś czas temu Asus rozpoczął pracę nad nową serią gamingową. Celem tych działań było wykonanie ultrabooków przeznaczonych dla bardziej wymagających uźytkowników, takich jak np. gracze. Nowa seria TUF (bo tak została nazwana przez tajwańskiego producenta) miała być produktem o wysokiej wydajności. W przeciwieństwie jednak od innej znanej gamingowej serii Asusa: ROG, miała być ona zdecydowanie tańsza i bardziej dla użytkowników o niższym budżecie. Owocem tego jest właśnie Asus TUF Gaming FX505. Do tego momentu laptopy z rodziny TUF były sprzedawane z procesorami od Intela, jednak ten model, jako jeden z pierwszych, posiada układ od AMD z serii Zen+, Ryzen 7 3750H.

 

Model

Asus TUF GAMIMG FX505

System operacyjny

Windows 10, możliwość aktualizacji do Windows 11, gdy będzie dostępny

Klawiatura

podświetlana

Touchpad

matowy, gładki

Ekran

15,6″, 1920×1080

IPS, matowy

Procesor

AMD Ryzen 7 3750H

4 rdzenie / 8 wątków

2,3 GHz (4,0 GHz w trybie Turbo) 6 MB cache

Pamięć

RAM: 8 GB, DDR4, 2666 MHz

maksymalnie: 32 GB

Karta graficzna

AMD Radeon Vega 10

Nvidia Geforce GTX 1660 Ti, 6 GB GDDR6

Dysk twardy

512 GB SSD (M.2)

możliwość montażu dodatkowego dysku SATA

Bateria

48 Wh

Wymiary (szerokość x głębokość x wysokość)

360 mm x 260 mm x 27 mm

Waga

2,23 kg

Materiał obudowy

tworzywo sztuczne, matowe

Komunikacja bezprzewodowa

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac

Bluetooth 5.0

Złącza

2x USB 3.1

1x USB 2.0

1x HDMI

gniazdo mini-jack audio combo

Dobre wzornictwo przy niskiej cenie

Rodzina ultrabooków TUF od Tajwańczyków charakteryzuje się charakterystycznym wzornictwem typowym tylko dla tej serii. Głównym materiałem, z jakiego wykonany jest laptop to tworzywo sztuczne. Kolorystyka w większości utrzymana jest w kolorach ciemnych i czarnych, z czerwonymi wstawkami. Logo Asusa na tylnej pokrywie jes posrebrzane, a klawiatura posiada podświetlenie w czerwonym kolorze. Nadaje to styl i ogólne wzornictwo pasujące do gamingu. Tworzywo natomiast sprawia wrażenie, jakby było metalowe. Efekt ten jest osiągnięty dzięki szczotkowym wzorom pełniącym rolę wizualną.

Na tylnej pokrywie znajdują się wyróżniające się wcięcia oraz równoległe do nich czerwone wstawki, które są cechą reprezentacyjną laptopów TUF i charakteryzuje laptop na design dla graczy. Sprawia to wrażenie, że laptop męski i ma swój charakterek “z pazurem”. Posrebrzane logo producenta znajduje się w samym centrum tylnej pokrywy. Klawiatura również jest wystylizowana na model gamingowy, głównie poprzez nieszablonowo wykonane klawisz WASD.

Pomimo mocnych podzespołów w środku, które wymagają więcej przestrzeni, Asus TUF FX505 prezentuje się, jak na laptop gamingowy, niezwykle zgrabnie i smukle. Jego wysokość bowiem to zaledwie 27 mm. Jego waga również zaskakuje. Całość ma masę 2,2 kg. Trzeba przyznać, że laptopy do gry zazwyczaj są grubsze i cięższe. Jakoś materiału obudowy również spełnia oczekiwania, gdyż nie jest elastyczna (co ułatwia przenoszenie), a jednocześnie zachowuje swoją twardość, przez co trudniej jest ją wgnieść do środka.

Budżetowa seria, a jednak wydajna.

Aby sprzęt mógł zostać uznany za towar przeznaczony do gamingu, poza odpowiednim wyglądem, musi spełniać wymagania wydajnościowe. Standardowe rozwiązania budżetowe dla graczy najczęściej idą w parze z wysoką ceną. Jak pod tym względem sprawdza się jednostka od Asua z rodziny TUF, która charakteryzuje się niską ceną, jak na sprzęt gamingowy? Jak to jest w przypadku Asus TUF FX505, który reklamowany jest jako sprzęt przeznaczony dla graczy, a jednak jest stosunkowo niedrogi?

Procesor AMD Ryzen 7 3750H o czterech rdzeniach i ośmiu wątkach jest sercem tego ultrabooka. Jest to wydajny układ, który z powodzeniem może konkurować z Intel Core i5-8300H. Tak był zresztą ten układ reklamowany. Ta jednostka z łatwością pozwoli na odpalenie nawet najbardziej wymagających gier. Obsłuży również wiele zadań w jednym czasie.

Do środka została włożona karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1660 Ti. Ten układ graficzny przewyższa pod względem wydajności GTX 1060, a to już dużo daje do myślenia. Jest to naprawdę dobra jednostka graficzna. Gry w FullHD z wysokimi detalami i ustawieniami (jak np. Wiedźmin 3) z łatwością zostaną obsłużone przez  GTX 1660 Ti z dużą ilością klatek.

ASUS TUF Gaming FX505 jest dodatkowo wyposażony w matrycę o częstotliwości odświeżania wynoszącą 120 HZ.

Dobre chłodzenie

Nagminnym problemem ultrabooków jest fakt, że chłodzenie nie jest w stanie odprowadzić dużych ilości ciepła, przez co zbyt mocno nagrzewa się cały laptop. Ku mojemu zaskoczeniu ASUS TUF Gaming FX505 sprostał oczekiwaniom, a w zasadzie je przewyższył. Byłem pewien, że gamingowy sprzęt z segmentu budżetowego będzie źle odprowadzał ciepło, a jest wręcz przeciwnie. Radiator zlokalizowany z prawej strony urządzenia powoduje, że nie nagrzewa się lewa strona komputera, która jest najczęściej wykorzystywana podczas gry, co całkowicie niweluje nieprzyjemne gorące doznania przy dotyku klawiatury.

Podsumowanie

Laptop ASUS TUF Gaming FX505 jest bardzo dobrą opcją, dla osób które nie chcą wydawać zbyt wielkiej ilości pieniędzy, a mimo tego oczekują dobrej wydajności. Biorąc pod uwagę wszystkie podzespoły cena jest przystępna, a dodatkowe elementy jak 120 Hz matryca tylko potęgują efekt, że trafiło się na okazję. Wcześniej jeszcze nie wspomniałem, że w tej cenie Asus oferuje dysk SSD i możliwość rozbudowy pamięci poprzez dołączenie drugiego dysku. Wszystko to sprawia, że seria TUF jest wydajną, a zarazem budżetową opcją, która powinna sprostać oczekiwaniom.