Ciągły wzrost cen energii elektrycznej skłania coraz więcej posiadaczy domków jednorodzinnych do inwestowania w systemy grzewcze, charakteryzujące się dużą wydajnością przy korzystnym bilansie ekonomicznym. Zadowalające wyniki pod tym względem przynosi połączenie – rekuperacji i pompy ciepła.

Rekuperacja

Rekuperacja http://rekuperatory-ask.pl/urzadzenia to nic innego, jak wentylacja, ale nie standardowa grawitacyjna, lecz mechaniczna. Jej centralnym urządzeniem jest rekuperator, a sam system, w przeciwieństwie do wentylacji tradycyjnej pełni nie jedną, lecz kilka funkcji. Dobrze jest przy tym dla domu, jeżeli tworzony jest duet – rekuperacja i pompa ciepła.

Pierwszą funkcją jest wymuszanie obiegu powietrza, które jest niezbędne do wentylacji wnętrza domu. Zadaniem drugim jest odzyskiwanie ciepła z wywiewanego z domu, już zużytego powietrza i przekazywanie tego ciepła powietrzu świeżemu, które właśnie jest nawiewane do wnętrza. Wyjątkową funkcją trzecią jest nieustanne filtrowanie powietrza nawiewanego do domu z jednoczesnym usuwaniem z budynku nadmiaru wilgoci. Ta ostatnia zaleta rekuperacji jest szczególnie godna uwagi ze względu na wyjątkową szczelność współcześnie budowanych domów. Przy braku odpowiedniej cyrkulacji powietrza, której nie zdołałaby zapewnić wentylacja grawitacyjna, powstawałyby warunki sprzyjające zawilgoceniu budynku, a w konsekwencji pojawienia się pleśni i grzybów.

Wymiana powietrza, usuwanie z niego roztoczy, pyłków, a nawet niechcianych zapachów jest ważna zawsze, ale ma dodatkowe znaczenie zimą. Bez rekuperatora do wymiany powietrza niezbędne byłoby standardowe wietrzenie domu, poprzez otwieranie okien lub drzwi, a to doprowadziłoby do nieustannych strat ciepła, a dalej, do wzrostu kosztów ogrzewania domu.

Sterownikiem rekuperacji jest centrala wentylacyjna, czyli rekuperator, od którego zależą wszystkie parametry i jakość użytkowania. Przy wyborze rekuperatora zwracamy uwagę na wydajność, czyli kubaturę obsługiwaną przez dane urządzenie. Dla domków jednorodzinnych wystarcza zazwyczaj centrala o przepływie 350-400 m3/h. Urządzenie o górnej wydajności obsłuży dom o powierzchni 250 m2.

Ponadto zwracamy uwagę na wymiennik, czyli sprawność odzysku ciepła. Chodzi o parametry mówiące o odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego z przekazaniem do nawiewanego. Kolejną ważnym aspektem jest klasa energetyczna A, gdyż rekuperator http://rekuperatory-ask.pl/wycena,zapytanie_o_wycene_urzadzen pracuje bez przerw oraz akustyka, w wypadku pracy urządzenia w sąsiedztwie pomieszczeń mieszkalnych. Ważne, aby obudowa dobrze wytłumiają hałas.

Do rekuperatora podłączone są kanały wentylacyjne, rozprowadzane po całym domu, oddzielnie do każdego z jego pomieszczeń. Przebieg kanałów należy zaprojektować wraz z domem, aby później uniknąć niepotrzebnych, dodatkowych prac.

W rekuperatorze zamontowane są filtry różnych klas, dzięki czemu świeże powietrze dostarczane do pomieszczeń oczyszczone jest z takich zanieczyszczeń jak owady i kurz, czy smog, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym. Można również tak dobrać filtry, aby usuwały większe bakterie i alergeny. Dzięki rekuperacji uzyskujemy zrównoważoną ilość wywiewanego i nawiewanego powietrza, bez konieczności standardowego wietrzenia. Jest to komfort, jakiego nie jest w stanie zapewnić wentylacja grawitacyjna. Do rekuperatora można dodatkowo podłączać pompę ciepła.

 

Pompa ciepła

Pompa ciepła https://www.arctic-klimat.pl/pompy-ciepla jest ekologicznym urządzeniem grzewczym wykorzystującym skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu atmosferycznym energię słońca.

Pompa składa się z takich elementów jak parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny, a dzielona jest na dwie jednostki, zewnętrzną oraz wewnętrzną, które są połączone przewodami. W nich umieszczony jest czynnik roboczy pompy.

Praca pompy ciepła polega na zmianie stanu skupienia czynnika roboczego, czego efektem jest oddawanie lub pobieranie energii. przemiana termodynamiczna powoduje odparowywanie płynu w niskiej temperaturze i pobieraniu ciepła z otoczenia (dolne źródło ciepła), który następnie kierowany jest do sprężarki, gdzie gaz jest poddany ciśnieniu i zostaje sprężony, co powoduje jego rozgrzanie. Następnie ciepło stopniowo przekazywane jest do pomieszczenia albo do wody w ogrzewaniu centralnym. W wyniku utraty ciepła gaz skrapla się, przepływa przez zawór rozprężny, skąd kierowany jest w odpowiedniej ilości do parownika. tam ostatecznie się schładza, obniża swoje ciśnienie, a cykl rozpoczyna się od nowa.

Chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła odbywa się metodą odwróconą w obiegu Carnota.

Zysk ekonomiczny przy zainstalowaniu zestawu pompy ciepła z rekuperacją

Łącząc pompę ciepła z rekuperacją tworzymy duet, który zapewni stały dopływ świeżego powietrza z odpowiednią temperaturą przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej podczas upałów i oszczędnościami podczas ogrzewania budynku zimą.

Ponadto przy zaplanowaniu takiego duetu już w fazie projektowania domu zaoszczędzimy na zakupie źródeł ciepła oraz klimatyzatorów, ponieważ będziemy potrzebować takowych o mniejszej mocy zarówno grzewczej, jak i chłodzącej. Rekuperacja z pompą ciepła znacznie zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne budynku.